coreutils-5.2.1 - en to nl translation catalogue (898 entries)

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
nl: 
      ( EXPRESSIE )               EXPRESSIE is waar
      ! EXPRESSIE                 EXPRESSIE is nietwaar
      EXPRESSIE1 -a EXPRESSIE2   beide EXPRESSIE1 en EXPRESSIE2 zijn waar
      EXPRESSIE1 -o EXPRESSIE2   of EXPRESSIE1 of EXPRESSIE2 is waar

en: 
      -1              suppress lines unique to FILE1
      -2              suppress lines unique to FILE2
      -3              suppress lines that appear in both files
nl: 
      -1              onderdruk regels die alleen in BESTAND1 voorkomen
      -2              onderdruk regels die alleen in BESTAND2 voorkomen
      -3              onderdruk regels die in beide bestanden voorkomen

en: 
      -B, --binary             use binary writes to the console device.
nl: 
      -B, --binary             schrijf binair naar het console-apparaat.

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
nl: 
      -a, --all         zelfde als -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        tijdstip van de laatste systeemboot
      -d, --dead        toon de dode processen
      -H, --heading     toon de regel met de kolomkoppen

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
nl: 
      -b BESTAND     BESTAND bestaat en is blok speciaal
      -c BESTAND     BESTAND bestaat en is karakter speciaal
      -d BESTAND     BESTAND bestaat en is een map
      -e BESTAND     BESTAND bestaat

en: 
      -b, --binary            read files in binary mode (default on DOS/Windows)
      -c, --check             check %s sums against given list
      -t, --text              read files in text mode (default)
nl: 
      -b, --binary            lees bestanden in binaire modus (standaard op DOS/Windows)
      -c, --check             controleer %s sommen tegen de gegeven lijst
      -t, --text              lees bestanden in text modus (standaard)

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
nl: 
      -l              geef de lange uitvoer voor de gespecificeerde GEBRUIKERs
      -b              laat de standaard map en shell weg van de gebruiker in de lange uitvoer
      -h              laat het projectbestand weg in de lange uitvoer
      -p              laat het planbestand weg in de lange uitvoer
      -s              geef de korte uitvoer, dit is de standaard

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
nl: 
      ARG1 + ARG2       rekenkundige som van ARG1 en ARG2
      ARG1 - ARG2       rekenkundig verschil van ARG1 en ARG2

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
nl: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is kleiner dan ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is kleiner of gelijk aan ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is gelijk aan ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is niet gelijk aan ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is groter dan of gelijk aan ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is groter dan ARG2

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
nl: 
      BESTAND1 -ef BESTAND2   BESTAND1 en BESTAND2 hebben dezelfde apparaat- en inode-nummers
      BESTAND1 -nt BESTAND2   BESTAND1 is nieuwer (modificatie datum) dan BESTAND2
      BESTAND1 -ot BESTAND2   BESTAND1 is ouder dan BESTAND2

en: 
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
nl: 
      INTEGER            kopiëer tot, niet tot en met, het gespecificeerde regelnummer
      /REGEXP/[OFFSET]   kopiëer tot, niet tot en met, de overeenkomende regel
      %REGEXP%[OFFSET]   sla over tot, niet tot en met, de overeenkomende regel
      {INTEGER}          herhaal het patroon het gespecificeerde aantal keren
      {*}                herhaal het patroon zoveel keren als mogelijk is
    
    Een regel-OFFSET bevat een `+' of `-' gevolgd door een positief geheel getal.

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
nl: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is gelijk aan INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is groter dan of gelijk aan INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is groter dan INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is kleiner dan of gelijk aan INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is kleiner dan INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is niet gelijk aan INTEGER2

en: 
      Print the prime factors of all specified integer NUMBERs.  If no arguments
      are specified on the command line, they are read from standard input.
nl: 
      Toon de priemgetallen van alle gegeven NUMMERs waaruit deze zijn opgebouwd. Als
      er geen argumenten gegeven zijn dan worden deze gelezen van standaard-invoer.

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
nl: 
      TEKENREEKS : REGEXP   voldoet de TEKENREEKS aan het patroon in REGEXPR
    
      match TEKENREEKS REGEXP        zelfde als TEKENREEKS : REGEXP
      substr TEKENREEKS POS LENGTE   subreeks van TEKENREEKS, POS telt vanaf 1
      index TEKENREEKS KARS          laagste index in TEKENREEKS waar een kar in KARS is gevonden, of 0
      length TEKENREEKS              lengte van TEKENREEKS

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
nl: 
      b      maak een (gebufferd) blokapparaatbestand
      c, u   maak een (niet gebufferd) byteapparaatbestand
      p      maak een FIFO

en: 
    -T implied by -l nn when nn <= 10 or <= 3 with -F. With no FILE, or when
    FILE is -, read standard input.
nl: 
    -T is van toepassing bij -l nn als nn <= 10 of <= 3 meth -F.Zonder BESTAND, of wanneer
    BESTAND - is, lees van standaard-invoer.

en: 
    A field is a run of whitespace, then non-whitespace characters.
    Fields are skipped before chars.
nl: 
    Een veld is witruimte, dan niet-witruimte karakters.
    Velden worden overgeslagen vòòr karakters.

en: 
    A lightweight `finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
nl: 
    A lichtgewicht `finger' programma;  laat gebruikersinformation zien.
    De utmp file is %s.

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
nl: 
    Een losse - impliceert -i.  Als er geen COMMANDO is, toon dan de overblijvende 
    omgevingsvariabelen.

en: 
    A mere - implies -l.   If USER not given, assume root.
nl: 
    Een simpele - betekent -l.  Als GEBRUIKER niet gegeven is, neem dan root.

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
nl: 
    Als een speciaal geval, kan cp een reservekopie maken van BRON als de
    opties `force' en `backup' gegeven zijn en BRON en BESTEMMING dezelfde
    zijn voor een bestaand gewoon bestand.

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
nl: 
    Let er op dat veel operatoren geescaped of gekwoot gebruikt moeten
    worden bij shells.  Vergelijking zijn arithmetisch als beide ARGs
    nummers zijn, anders lexicographisch.  Patroon overeenkomsten geven de
    gevonden string tussen \( en \) of null; als \( en \) niet zijn
    gebruikt, geven ze het aantal overeenkomstige karkaters of 0.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
nl: 
    Zowel MAJOR als MINOR moeten gespecificeerd worden wanneer TYPE is b, c, of u, en
    weggelaten als TYPE is p.  Als MAJOR of MINOR begint met 0x of 0X, dan
    is de interpretatie hexadecimal; anders, als het begint met 0, als octaal;
    anders, als decimaal.  TYPE mag zijn:

en: 
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
nl: 
    Standaard wordt er geen kleur gebruikt om de verschilende soorten bestanden te
    onderscheiden. Dat is gelijk aan --color=none.  Gebruik van de --color optie
    zonder het optionele WHEN-argument is gelijk aan het gebruik van --color=always.
    Met --color=auto worden kleurcodes alleen gebruikt als de standaard-uitvoer wijst
    naar een terminal (tty)

en: 
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
nl: 
    Standaard, selecteer -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC is
    twee scheidingstekens voor het scheiden van logische pagina's, een ontbrekend
    tweede karakter betekent :.  Geef \\ voor \.  STIJL is een van:

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
nl: 
    Standaard worden schaarse BRONbestanden gedetecteerd door een ruwe zoekregel en het
    overeenkomstige BESTEMMINGsbestand wordt ook schaars gemaakt.  Dit is het gedrag
    geselecteerd door --sparse=auto.  Specificeer --sparse=always om een schaars
    BESTEMMINGsbestand te maken wanneer het BRONbestand een voldoend lange reeks nul-bytes
    bevat. Gebruik --sparse=never om schaarse bestanden te voorkomen.

en: 
    Combination settings:
     * [-]LCASE      same as [-]lcase
       cbreak        same as -icanon
       -cbreak       same as icanon
nl: 
    Combinatieinstellingen:
     * [-]LCASE      zelfde als [-]lcase
       cbreak        zelfde als -icanon
       -cbreak       zelfde als icanon

en: 
    Control settings:
       [-]clocal     disable modem control signals
       [-]cread      allow input to be received
     * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
       csN           set character size to N bits, N in [5..8]
nl: 
    Controle instellingen:
       [-]clocal     zet de modem-control-signalen uit
       [-]cread      sta het ontvangen van invoer toe
     * [-]crtscts    zet RTS/CTS handjeschudden aan
       csN           zet de karaktergrootte op N bits, N is [5..8]

en: 
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
nl: 
    Elke MODUS is één of meer letters `ugoa', een van de symbolen `+-=' en
    een of meer letters `rwxXstugo'.

en: 
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
      \NNN    character with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \\      backslash
nl: 
    OPMAAK controleert de uitvoer zoals met printf in C.  Geïnterpreteerde sequenties zijn:
    
      \"      aanhalingsteken
      \NNN    karakter met octale waarde NNN (1 tot 3 cijfers)
      \\      backslash

en: 
    FORMAT controls the output.  The only valid option for the second form
    specifies Coordinated Universal Time.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (Sun..Sat)
nl: 
    OPMAAK controleert de uitvoer.  De enig geldige optie voor de tweede vorm
    specificeert de standaard wereldtijd.  Geïnterpreteerde volgorden zijn:
    
      %%   het teken %
      %a   de afkorting van de dag volgens de lokalisatie (zon..zat)

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
nl: 
    Gebruik de tty lijn verbonden met standaard-invoer.  Zonder argumenten,
    toon baud rate, regel discipline en afleidingen van stty sane.  Bij
    instellingen, KAR wordt letterlijk gebruikt, of gecodeerd als in ^c,
    0x37, 0177 of 127; speciale waarden ^- of undef gebruik om speciale
    karakters inactief te maken.

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: `am i' or `mom likes' are usual.
nl: 
    Als BESTAND niet gespecificeerd is, gebruik %s.  %s als BESTAND common is.
    Als ARG1 ARG2 zijn gegeven, dan is -m bedoeld: `am i' or `mom likes' zijn gebruikelijk.

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
nl: 
    Indien BESTAND gegeven is, wordt dat gelezen om te bepalen welke kleuren voor
    bestanden en extensies gebruikt moeten worden.  Anders wordt een standaard
    database gebruikt.  Geef `dircolors --print-database' voor details over de
    opmaak van deze bestanden.

en: 
    If FIRST or INCREMENT is omitted, it defaults to 1.  That is, an
    omitted INCREMENT defaults to 1 even when LAST is smaller than FIRST.
    FIRST, INCREMENT, and LAST are interpreted as floating point values.
    INCREMENT is usually positive if FIRST is smaller than LAST, and
    INCREMENT is usually negative if FIRST is greater than LAST.
    When given, the FORMAT argument must contain exactly one of
    the printf-style, floating point output formats %e, %f, %g
nl: 
    Als EERSTE of STAP zijn weggelaten, dan worden ze gelijk aan 1.
    EERSTE, STAP en LAATSTE worden geïnterpreteerd als drijvende komma
    waarden.  STAP moet positief zijn als EERSTE kleiner is dan LAATSTE,
    en negatief in het andere geval.  Als een OPMAAK gegeven is dan
    moet dit een printf-stijl voor drijvende-komma-uitvoer zijn:
    opmaak: %e, %f, of %g.

en: 
    If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).
nl: 
    Als geen commando is gegeven, voer dan ``${SHELL} -i'' (standaard: /bin/sh) uit.

en: 
    If the first character of N (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Nth item from the start of each file, otherwise,
    print the last N items in the file.  N may have a multiplier suffix:
    b 512, k 1024, m 1024*1024.
nl: 
    Als het eerste karakter van N (het aantal bytes of regels) een `+' is,
    toon, beginnend met het Nde item vanaf de start van elk bestand, anders,
    toon de laatste N items in het bestand.  N mag een vermenigvuldigingsachtervoegsel
    hebben: b 512, k 1024, m 1024*1024.

en: 
    Input settings:
       [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
       [-]icrnl      translate carriage return to newline
       [-]ignbrk     ignore break characters
       [-]igncr      ignore carriage return
nl: 
    Invoer instellingen:
       [-]brkint     break geeft eenn interrupt-signal
       [-]icrnl      vertaal een 'carriage return' naar een nieuwregel
       [-]ignbrk     negeer break-karakters
       [-]igncr      negeer 'carriage return'

en: 
    Local settings:
       [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
     * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
     * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
nl: 
    Locale instellingen:
       [-]crterase   echo erase-karakters als backspace-spatie-backspace
     * crtkill       verwijder de gehele regel door de echoprt en echoe instellingen
     * -crtkill      verwijder de gehele regel door de echoctl and echok instellingen

en: 
    N may have a multiplier suffix: b 512, k 1024, m 1024*1024.
nl: 
    N mag een achtervoegsel met vermenigvuldigingsfactor hebben:
       b 512, k 1024, m 1024*1024.

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
nl: 
    Let op: bij gebruik van rm voor het verwijderen van een bestand, is het gewoonlijk mogelijk de
    inhoud van dat bestand te herstellen. Als u er zeker van wilt zijn dat de inhoud niet is te
    herstellen, gebruik dan shred.

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
nl: 
    Let op dat de -d en -t optie verschillende tijd-datum opmaak accepteert.

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
nl: 
    De optionele - voor INSTELLING betekent omkering (niet-).  Een * markeert
    niet-POSIX instellingen.  Het onderliggende systeem definieert welke
    instellingen beschikbaar zijn.

en: 
    Output settings:
     * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
     * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
     * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
     * nlN           newline delay style, N in [0..1]
nl: 
    Uitvoer instellingen:
     * bsN           backspace-vertragingsstijl, N is [0..1]
     * crN           'carriage return'-vertragingsstijl, N in [0..3]
     * ffN           'form feed'-vertragingsstijl, N in [0..1]
     * nlN           nieuweregel-vertragingsstijl, N in [0..1]

en: 
    POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field.  OPTS is one or more single-letter ordering options, which
    override global ordering options for that key.  If no key is given, use the
    entire line as the key.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
nl: 
    POS is F[.C][OPTS], waarin F een veldnummer is en C de tekenpositie in
    het veld.  OPTS bestaat uit één of meer enkele-letter opties voor het ordenen,
    die de globale ordening overstijgen.  Indien geen sleutel gegeven is, wordt de
    hele regel gebruikt als sleutel.
    
    SIZE mag gevolgd woorden door de volgende vermenigvuldigings achtervoegsels:

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
nl: 
    Toon de waarde van EXPRESSIE op de standaard-uitvoer.  Een lege regel onderstaand
    scheidt oplopende voorrang van groepen.  EXPRESSIE mag zijn:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 als deze niet nul of 0 is, anders ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 als beide argumenten niet nul of 0 zijn, anders 0

en: 
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  Adding a z suffix to
    any type adds a display of printable characters to the end of each line
    of output.
nl: 
    RADIX is d voor decimaal, o voor octaal, x voor hexadecimaal of n voor geen.
    BYTES is hexadecimaal met 0x of 0X voorvoegsel, het wordt vermenigvuldigd met 512
    met b achtervoegsel, door 1024 met k en door 1048576 met m.  Een z achtervoegen aan
    ieder type voegt een hoeveelheid printbare karakters toe aan het eind van iedere regel
    uitvoer.

en: 
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
nl: 
    Lees van standaard-invoer als BESTAND - is.  Elk PATROON mag zijn:

en: 
    Report bugs to <%s>.
nl: 
    Stuur foutrapportages aan <%s>;
    Meld fouten in de vertaling aan <nl@li.org>.

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
nl: 
    SETs worden gespecificeerd als strings of karakters.  De meesten vertegenwoordigen
    zichzelf. Geinterpreteerde sequencies zijn:
    
      \NNN            karakter met octale waarde NNN (1 tot 3 octale cijfers)
      \\              backslash
      \a              hoorbare BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              nieuweregel
      \r              return
      \t              horizontale tab

en: 
    SIGNAL may be a signal name like `HUP', or a signal number like `1',
    or an exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
nl: 
    SIGNAAL mag een signaalnaam zoals `HUP' zijn, of een signaalnummer zoals `1',
    of een afsluitstatus van een proces beëindigd door een signaal.
    PID is een geheel getal; als het negatief is dan geeft het een procesgroep aan.

en: 
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
nl: 
    AANT is een getal.  Voor TYPE in doux, AANT mag ook zijn C voor grootte van(kar),
    S voor grootte van(kort getal), I voor grootte van(geheel getal) of L voor
    grootte van(lang getal).  Als TYPE f is, AANT mag ook F zijn voor grootte van
    (drijvende komma getal), D voor grootte van(dubbele) of L voor grootte van(lange dubbele).

en: 
    SIZE may be (or may be an integer optionally followed by) one of following:
    kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
nl: 
    SIZE mag zijn (of mag een geheel getal zijn eventueel gevolgd door) één van de volgende:
    kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, enzovoort voor G, T, P, E, Z, Y.

en: 
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
nl: 
    N mag worden gevolgd door: b voor 512, k voor 1K, m voor 1 Meg.

en: 
    Special characters:
     * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
       eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
       eol CHAR      CHAR will end the line
nl: 
    Speciale karakters:
     * dsusp KAR    KAR zendt een terminal stop signaal nadat invoer verwijderd is
       eof KAR      KAR zendt een einde van bestand (beëindig de invoer)
       eol KAR      KAR beëindigt de regel

en: 
    Special settings:
      N             set the input and output speeds to N bauds
     * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
     * columns N     same as cols N
nl: 
    Speciale instellingen:
      N              zet de invoer- en uitvoersnelheid naar N bits per seconde
     * cols N        laat de kernel weten dat de terminal N kolummen heeft
     * columns N     zelfde als cols N

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
nl: 
    Het reservekopie-achtervoegsel is `~', tenzij ingesteld met --suffix of
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  De versiecontrole methode mag worden ingesteld met de optie
    --backup of door de omgevingsvariabele VERSION_CONTROL. Mogelijke waarden zijn:

en: 
    The sums are computed as described in %s.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
nl: 
    The sommen zijn berekend zoals beschreven in %s.  Bij het controleren
    moet de invoer voormalige uitvoer van dit programma zijn.  De standaard modus is
    een regel laten zien met een controlesom, een karakter die het type aangeeft
    (`*' for binair, ` ' voor tekst), en naam voor elk BESTAND.

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
nl: 
    Om een bestand te verwijderen dat begint met een `-', bij voorbeeld `-foo',
    gebruik één van deze commando's:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.
nl: 
    Vertaling treedt op als -d niet gegeven is en SET1 en SET2 beide voorkomen.
    -t mag alleen gebruikt worden bij vertaling.  SET2 zal, indien nodig, verlengd
    worden tot de lengte van SET1 door herhaling van het laatste karakater.

en: 
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being `FILENUM.FIELD' or `0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.
    
    Important: FILE1 and FILE2 must be sorted on the join fields.
nl: 
    Tenzij -t KAR aanwezig is wordt voorloop witruimte genegeerd,
    anders zijn velden gescheiden door KAR.  Elk VELD heeft een veldnummer beginnend
    bij 1.  OPMAAK is een of meer komma of spatie(s) gescheiden specificatie,
    elk bestaat uit `NUMMER.VELD' of `0'.  Standaard OPMAAK voert het samenvoegveld
    uit, dan de overblijvende velden uit BESTAND1, de overblijvende velden uit BESTAND2,
    alles gescheiden door KAR.
    
    Belangrijk: BESTAND1 en BESTAND2 moeten gesorteerd zijn op de samenvoegvelden.

en: 
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
nl: 
    Zonder BESTAND of wanneer BESTAND - is, lees van standaard-invoer.  `-F /' is standaard.

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: 
    Zonder BESTAND, of als BESTAND - is, Lees dan van standaard-invoer.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
nl: 
    Zonder opties, toon drie-kolommen.  Kolom een bevat
    regels uniek in BESTAND1, kolom twee bevat regels uniek in BESTAND2,
    en kolom drie bevat regels die gelijk zijn in beide bestanden.

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
nl: 
    Zonder enige OPTIE, toon een bruikbare set van identificatie-informatie.

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: 
    Schrijf een ondubbelzinnige representatie, standaard octale bytes,
    van BESTAND naar standaard-uitvoer.  Met meer dan één BESTAND argument,
    plak ze aan elkaar in de gegeven volgorde om de invoer te vormen.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND is -, lees van standaard-invoer.

en:                     separate columns by STRING,
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header omit page headers and trailers
nl:                     scheidt kolommen door TEKST,
                        zonder -S: Standaard scheidingsteken is <TAB> met -J en <spatie>
                        anders (zoals -S" "), geen invloed op kolom opties
      -t, --omit-header laat paginakoppen en -voeten weg

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
                                     (equivalent to --reply=yes)
      -i, --interactive            prompt before overwrite
                                     (equivalent to --reply=query)
nl:       --backup[=CONTROL]       maak een reservekopie van ieder bestaand bestemmingsbestand
      -b                           zoals --backup maar zonder argument
      -f, --force                  geen vraag stellen bij overschrijven
                                     (equivalent met --reply=yes)
      -i, --interactive            vraag toestemming alvorens te overschrijven
                                     (equivalent met --reply=query)

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
nl:       --backup[=CONTROL]      maak een reservekopie van elk bestaand bestemmingsbestand
      -b                          zoals --backup maar accepteert geen argument
      -d, -F, --directory         sta de systeembeheerder toe een harde koppeling te maken
                                    naar mappen (Opmerking: zal waarschijnlijk niet lukken vanwege
                                    systeem beperkingen, zelfs voor de systeembeheerder)
      -f, --force                 verwijder de bestaande bestemmingsbestanden

en:       --backup[=CONTROL] make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
nl:       --backup[=CONTROL] maak een backup van elk bestaand bestemmingsbestand
      -b                  zoals --backup maar accepteer geen argument
      -c                  (genegeerd)
      -d, --directory     behandel alle argumenten als mapnamen; maak alle
                            componenten aan van de gespecificeerde mappen

en:       --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
nl:       --block-size=GROOTTE   gebruik blokken met GROOTTE voor aantal bytes per blok 
      -B, --ignore-backups       laat geen namen zien die eindigen op ~
      -c                         met -lt: sorteer op 'ctime'(tijd van de laatste
                                   wijziging van de statusinformation) en laat deze zien
                                   met -l: laat 'ctime' zien en sorteer op naam
                                   anders: sorteer op 'ctime'

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
nl:       --from=HUIDIGE_EIGENAAR:HUIDIGE_GROEP
                             verander de eigenaar en/of groep van ieder bestand alleen als
                             de huidige eigenaar en/of groep overeenkomt met de hier
                             gespecificeerde.  Eén beide mag weggelaten, dan is een
                             overeenkomst met het weggelaten deel niet vereist.

en:       --help     display this help and exit
nl:       --help     toon deze hulptekst en beëindig programma

en:       --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
nl:       --lookup      probeer de echte hostnamen te vinden via DNS
      -m                alleen de hostnaam en gebruiker verbonden met 'stdin'
      -p, --process     toon de actieve processen gestart door init

en:       --no-dereference         never follow symbolic links
      -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
nl:       --no-dereference         volg nooit symbolische koppelingen
      -f, --force                  als een bestaand bestemmingsbestand niet geopend
                                     kan worden, verwijder het dan en probeer opnieuw
      -i, --interactive            vraag toestemming voor het overschrijven
      -H                           volg de symbolische koppelingen in de commandoregel

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root     fail to operate recursively on `/'
nl:       --no-preserve-root  behandel `/' niet speciaal (de standaard)
          --preserve-root    de `/' niet recursief behandelen

en:       --no-preserve-root do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on `/'
nl:       --no-preserve-root behandel `/' niet speciaal (de standaard)
          --preserve-root    de `/' niet recursief behandelen

en:       --no-preserve-root do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root   fail to operate recursively on `/'
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
nl:       --no-preserve-root behandel `/' niet apart (de standaard)
          --preserve-root    de `/' map niet recursief behandelen
      -r, -R, --recursive    verwijder de inhoud van alle onderliggende mappen
      -v, --verbose          laat zien wat er gedaan wordt

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                append source path to DIRECTORY
      -P                           same as `--no-dereference'
nl:       --no-preserve=ATTR_LIST  handhaaf de gespecificeerde attributen niet
          --parents                voeg bronpad achter MAP
      -P                           zelfde als `--no-dereference'

en:       --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
      -s, --sleep-interval=S   with -f, sleep for approximately S seconds
                               (default 1.0) between iterations.
      -v, --verbose            always output headers giving file names
nl:       --pid=PID            met -f, beëindig nadat process-ID, PID, stopt
      -q, --quiet, --silent    geen uitvoerkoppen met bestandsnamen
      -s, --sleep-interval=S   met -f, slaap voor ongeveer S seconden
                               (standaard 1.0) tussen iteraties.
      -v, --verbose            altijd uitvoerkoppen met bestandsnamen

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
nl:       --reply={yes,no,query}   specificeer hoe de vraag over een bestaand
                                     bestemmingsbestand behandeld moet worden
          --sparse=WHEN            controle over het aanmaken van schaarse bestanden
          --strip-trailing-slashes verwijder schuine strepen achteraan van elk BRON
                                     argument

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
nl:       --reply={yes,no,query}   specificeer hoe te handelen bij een vraag over een
                                     bestaand bestemmingsbestand
          --strip-trailing-slashes verwijder eventuele achtergevoegde slashes (schuine strepen)
                                     van elk BRON argument
      -S, --suffix=SUFFIX          overschrijf het gebruikelijke achtervoegsel voor een
                                     reservebestand

en:       --verbose           print a diagnostic to standard error just
                                before each output file is opened
nl:       --verbose           print de status naar standaard-foutuitvoer vlak
                                voor elk uitvoerbestand wordt geopend

en:       --version  output version information and exit
nl:       --version  toon versie-informatie en beëindig programma

en:      Size   Used  Avail Use%%
nl:      Grtte  Gebr  Besch Geb%%

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
nl:     Inodes   IGebr   IVrij IGeb%%

en:     Size  Used Avail Use%%
nl:     Grtte Gebr Besch Geb%%

en:    -evenp        same as -parenb cs8
     * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
       litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       same as parenb istrip opost cs7
       nl            same as -icrnl -onlcr
       -nl           same as icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret
nl:    -evenp        zelfde als -parenb cs8
     * [-]lcase      zelfde als xcase iuclc olcuc
       litout        zelfde als -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       zelfde als parenb istrip opost cs7
       nl            zelfde als -icrnl -onlcr
       -nl           zelfde als icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with `-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (even with `-')
nl:   [-]cstopb     gebruik twee stop bits per karakter (een met `-')
      [-]hup        stuur een `hang op' signaal wanneer het laatste proces 
                    de tty sluit
      [-]hupcl      zelfde als [-]hup
      [-]parenb     genereer pariteitsbit in uitvoer en 
                    verwacht pariteitsbit in invoer
      [-]parodd     zet oneven pariteit aan (even met `-')

en:    [-]ignpar     ignore characters with parity errors
     * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
       [-]inlcr      translate newline to carriage return
       [-]inpck      enable input parity checking
       [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
nl:    [-]ignpar     negeer karakters met een pariteitsfout
     * [-]imaxbel    geef een piep en leeg een volle invoerbuffer niet bij een karakter
       [-]inlcr      vertaal een nieuwregel naar 'carriage return'
       [-]inpck      zet controle op invoerpariteit aan
       [-]istrip     zet het hoogste (8ste) bit op nul van invoerkarakters

en:    [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
       [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
     * [-]prterase   same as [-]echoprt
     * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
     * [-]xcase      with icanon, escape with `\' for uppercase characters
nl:    [-]isig       zet speciale karakters voor interrupt, quit, en suspend aan
       [-]noflsh     zet het legen van de buffer na interrupt en quit speciala karakters uit
     * [-]prterase   zelfde als [-]echoprt
     * [-]tostop     stop actergrondjobs die naar de terminal proberen te schrijven
     * [-]xcase      met icanon, escape met `\' voor hoofdletters

en:    cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof and eol characters to their default values
       -cooked       same as raw
       crt           same as echoe echoctl echoke
nl:    cooked        zelfde als brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof en eol karakters op hun standaard waarden
       -cooked       zelfde als raw
       crt           zelfde als echoe echoctl echoke

en:    dec           same as echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    same as [-]ixany
       ek            erase and kill characters to their default values
       evenp         same as parenb -parodd cs7
nl:    dec           zelfde als echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    zelfde als [-]ixany
       ek            erase en kill karakters op hun standaard waarden
       evenp         zelfde als parenb -parodd cs7

en:    ispeed N      set the input speed to N
     * line N        use line discipline N
       min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
       ospeed N      set the output speed to N
nl:    ispeed N      zet de invoersnelheid naar N
     * line N        gebruik regeldiscipline N
       min N         met -icanon, zet N karakters minimum voor een complete leesopdracht
       ospeed N      zet de uitvoersnelheid naar N

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
nl:    oddp          zelfde als parenb parodd cs7
       -oddp         zelfde als -parenb cs8
       [-]parity     zelfde als [-]evenp
       pass8         zelfde als -parenb -istrip cs8
       -pass8        zelfde als parenb istrip cs7

en:    raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          same as cooked
nl:    raw           zelfde als -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          zelfde als cooked

en:    stop CHAR     CHAR will stop the output
       susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
     * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
     * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
nl:    stop KAR     KAR stopt de uitvoer
       susp KAR     KAR zendt een terminal-stop-signaal
     * swtch KAR    KAR schakelt naar een andere shell-laag
     * werase KAR   KAR verwijdert het laatst getypte woord

en:   %%      a single %
      %b      ARGUMENT as a string with `\' escapes interpreted,
                except that octal escapes are of the form \0 or \0NNN
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
nl:   %%      een enkele %
      %b      ARGUMENT is tekstreeeks met `\' escapes geïnterpreteerd,
                behalve dat octale escapes van de vorm \0 of \0NNN zijn
    
    en alle C opmaakspecificaties die eindigen met één uit diouxXfeEgGcs, met
    ARGUMENTen eerst geconverteerd naar het juiste type.  Variabele breedte worden behandeld.

en:   %A   locale's full weekday name, variable length (Sunday..Saturday)
      %b   locale's abbreviated month name (Jan..Dec)
      %B   locale's full month name, variable length (January..December)
      %c   locale's date and time (Sat Nov 04 12:02:33 EST 1989)
nl:   %A   de volledige naam van dag in de week volgens de lokalisatie, variabele lengte (zondag..zaterdag)
      %b   de afgekorte naam van de maand volgens de lokalisatie (jan..dec)
      %B   de volledige naam van de maand volgens de lokalisatie (januari..december)
      %c   de datum/tijd volgens de lokalisatie (za 04 nov 1989 18:02:33 CET)

en:   %C   century (year divided by 100 and truncated to an integer) [00-99]
      %d   day of month (01..31)
      %D   date (mm/dd/yy)
      %e   day of month, blank padded ( 1..31)
nl:   %C   eeuw (jaar gedeeld door 100 en afgekort tot een geheel getal) [00-99]
      %d   dag in de maand (01..31)
      %D   datum (mm/dd/jj)
      %e   dag in de maand, zonder voorloopnul ( 1..31)

en:   %D   Device number in hex
      %d   Device number in decimal
      %F   File type
      %f   Raw mode in hex
      %G   Group name of owner
      %g   Group ID of owner
nl:   %D   Apparaatnummer in hex
      %d   Apparaatnummer in decimaal
      %F   Type bestand
      %f   Raw modus in hex
      %G   Groepsnaam van gebruiker
      %g   Groups-ID van gebruiker

en:   %F   same as %Y-%m-%d
      %g   the 2-digit year corresponding to the %V week number
      %G   the 4-digit year corresponding to the %V week number
nl:   %F   zelfde als %Y-%m-%d
      %g   het 2-cijferig jaar overeenkomend met het %V weeknummer
      %G   het 4-cijferig jaar overeenkomend met het %V weeknummer

en:   %S   second (00..60); the 60 is necessary to accommodate a leap second
      %t   a horizontal tab
      %T   time, 24-hour (hh:mm:ss)
      %u   day of week (1..7);  1 represents Monday
nl:   %S   seconde (00..60); de 60 is nodig voor een smokkelseconde
      %t   een horizontale tab
      %T   tijd, 24-uursaanduiding (uu:mm:ss)
      %u   dag van de week (1..7);  1 duidt aan maandag

en:   %U   User name of owner
      %u   User ID of owner
      %X   Time of last access as seconds since Epoch
      %x   Time of last access
      %Y   Time of last modification as seconds since Epoch
      %y   Time of last modification
      %Z   Time of last change as seconds since Epoch
      %z   Time of last change
nl:   %U   Gebruikersnaam van eigenaar
      %u   Gebruikers-ID van eigenaar
      %X   Tijdstip van laatste toegang in seconden sinds Epoch
      %x   Tijdstip van laatste toegang
      %Y   Tijdstip van laatste wijziging in seconden sinds Epoch
      %y   Tijdstip van laatste wijziging
      %Z   Tijdstip van laatste verandering in seconden sinds Epoch
      %z   Tijdstip van laatste verandering

en:   %U   week number of year with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   week number of year with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6);  0 represents Sunday
      %W   week number of year with Monday as first day of week (00..53)
nl:   %U   weeknummer in het jaar met zondag als eerste dag van de week (00..53)
      %V   weeknummer in het jaar met maandag als eerste dag van de week (01..53)
      %w   dag in de week (0..6);  0 geeft zondag aan
      %W   weeknummer in het jaar met maandag als eerste dag in de week (00..53)

en:   %h   Number of hard links
      %i   Inode number
      %N   Quoted File name with dereference if symbolic link
      %n   File name
      %o   IO block size
      %s   Total size, in bytes
      %T   Minor device type in hex
      %t   Major device type in hex
nl:   %h   Aantal harde koppelingen
      %i   Inode-nummer
      %N   Aangehaalde bestandsnaam met 'dereference' indien een symbolische koppeling
      %n   Bestandsnaam
      %o   IO blokgrootte
      %s   Totale grootte, in bytes
      %T   Onderapparaattype in hex
      %t   Hoofdapparaattype in hex

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
nl:   %h   zelfde als %b
      %H   uur (00..23)
      %I   uur (01..12)
      %j   dag in het jaar (001..366)

en:   %i   File System id in hex
      %l   Maximum length of filenames
      %n   File name
      %s   Optimal transfer block size
      %T   Type in human readable form
      %t   Type in hex
nl:   %i   Bestandssysteem-id in hex
      %l   Maximale lengte van bestandsnamen
      %n   Bestandsnaam
      %s   Optimale grootte van transportblok
      %T   Type in leesbare vorm
      %t   Type in hex

en:   %k   hour ( 0..23)
      %l   hour ( 1..12)
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
nl:   %k   uur ( 0..23)
      %l   uur ( 1..12)
      %m   maand (01..12)
      %M   minuut (00..59)

en:   %n   a newline
      %N   nanoseconds (000000000..999999999)
      %p   locale's upper case AM or PM indicator (blank in many locales)
      %P   locale's lower case am or pm indicator (blank in many locales)
      %r   time, 12-hour (hh:mm:ss [AP]M)
      %R   time, 24-hour (hh:mm)
      %s   seconds since `00:00:00 1970-01-01 UTC' (a GNU extension)
nl:   %n   een nieuwe gegel
      %N   nanoseconden (000000000..999999999)
      %p   hoofdletter AM of PM aanduiding in lokalisatie (blanko in vele lokalisaties)
      %P   kleine letter am of pm aanduiding (blanko in vele lokalisaties)
      %r   tijd, 12-uursaanduiding (uu:mm:ss [AP]M)
      %R   tijd, 24-uursaanduiding (uu:mm)
      %s   seconden sinds `00:00:00 1970-01-01 UTC' (een GNU uitbreiding)

en:   %x   locale's date representation (mm/dd/yy)
      %X   locale's time representation (%H:%M:%S)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year (1970...)
nl:   %x   datumweergave volgens de lokalisatie (dd-mm-yy)
      %X   tijdweergave volgens de lokalisatie (%H:%M:%S)
      %y   laatste twee cijfers van het jaar (00..99)
      %Y   jaar (1970...)

en:   %z   RFC-2822 style numeric timezone (-0500) (a nonstandard extension)
      %Z   time zone (e.g., EDT), or nothing if no time zone is determinable
    
    By default, date pads numeric fields with zeroes.  GNU date recognizes
    the following modifiers between `%' and a numeric directive.
    
      `-' (hyphen) do not pad the field
      `_' (underscore) pad the field with spaces
nl:   %z   RFC-2822 stijl numerieke tijdzone (+0100) (een niet-standaard uitbreiding)
      %Z   tijdzone (b.v., CET), of niets als er geen tijdzone is te bepalen
    
    Standaard zal 'date' de numerieke velden with nullen uitvullen.  'GNU date' herkent
    de volgende modifiers tussen `%' en een numerieke directive.
    
      `-' (minteken) vul het veld niet uit
      `_' (onderstreepteken) vul het veld uit met spaties

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like `match' or an operator like `/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
nl:   + TOKEN                    interpreteer TOKEN als een tekenreeks, zelfs als het een
                                   sleutelwoord is zoals `match' of een operator zoals `/'
    
      ( EXPRESSIE )              waarde van EXPRESSIE

en:   +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        output COLUMN columns and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
nl:   +EERSTE_PAG[:LAATSTE_PAG], --pages=EERSTE_PAG[:LAATSTE_PAG]
                        begin [stop] te printen bij pagina EERSTE_[LAATSTE_]PAG
      -KOLUM, --columns=KOLOM
                        Maak KOLOM kolommen en print kolomsgewijs naar beneden,
                        tenzij -a is gebruikt. Maak het aantal regels in de
                        kolummen gelijk op iedere pagina.

en:   -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first
nl:   -A, --address-radix=RADIX   beslis hoe offsets in bestanden worden weergegeven
      -j, --skip-bytes=BYTES      sla de eerste BYTES bytes over van de invoer

en:   -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -C, --copyright                display Copyright and copying conditions
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
nl:   -A, --auto-reference           uitvoer genereert automatisch referenties
      -C, --copyright                laat Copyright en kopieer condities
      -G, --traditional              gedrag moet meer zijn als in System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=TEKST    gebruik TEKST voor aangeven van het afbreken van een regel

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents,
                                   and do not dereference symbolic links
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
nl:   -C                         toon ingangen in kolommen
          --color[=WANNEER]      regelt of kleur gebruikt moet worden om typen bestanden te
                                   onderscheiden.  WANNEER mag zijn `never', `always', of `auto'
      -d, --directory            toon map-ingangen inplaats van inhoud,
                                   en volg de symbolische koppeling niet
      -D, --dired                maak uitvoer die ontworpen is voor de 'dired' modus van Emacs

en:   -D, --all-repeated[=delimit-method] print all duplicate lines
                            delimit-method={none(default),prepend,separate}
                            Delimiting is done with blank lines.
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
nl:   -D, --all-repeated[=delimit-method] toon alle dubbele regels
                            delimit-method={none(standaard),prepend,separate}
                            Het aangeven (delimiting) wordt gedaan met blanco regels.
      -f, --skip-fields=N   de eerste N velden niet vergelijken
      -i, --ignore-case     negeer hoofd-kleine letters bij vergelijken
      -s, --skip-chars=N    de eerste N karakters niet vergelijken
      -u, --unique          toon alleen unieke regels

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
nl:   -D, --date-format=OPMAAK
                        gebruik OPMAAK voor de kopdatum
      -e[KAR[BREEDTE]], --expand-tabs[=KAR[BREEDTE]]
                        vervang invoer KARs (TABs) tot tab BREEDTE (8)
      -F, -f, --form-feed
                        gebruik 'formfeeds' in plaats van nieuwe-regels om pagina's te scheiden
                        (bij een 3-regel paginakop met -F of een 5-regel kop
                        en voet zonder -F)

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -P, --no-dereference  don't follow any symbolic links (this is the default)
      -0, --null            end each output line with 0 byte rather than newline
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
nl:   -L, --dereference     volg alle symbolische koppelingen
      -P, --no-dereference  volg geen symbolische koppelingen (dit is de standaard)
      -0, --null            laat elke uitvoer regel eindigen met een 0-byte en niet 
                               met een nieuwe regel
      -S, --separate-dirs   tel de grootte van submappen niet mee
      -s, --summarize       toon alleen een totaal voor elk argument

en:   -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
nl:   -L, --max-line-length  toon de lengte van de langste regel
      -w, --words            toon het aantal woorden

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
nl:   -M, --macro-name=TEKST         te gebruiken macro-naam in plaats van `xx'
      -O, --format=roff              genereer uitvoer als roff directiven
      -R, --right-side-refs          zet referenties rechts, niet tellen in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   voor eind van de regels of eind van de zinnen
      -T, --format=tex               genereer uitvoer als TeX directiven

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
nl:   -R, -r, --recursive          kopieer mappen recursief
          --remove-destination     verwijder ieder bestaand bestemmingsbestand voordat
                                     een poging gedaan wordt het te openen (in contrast met --force)

en:   -SSTRING, --sep-string[=STRING]
nl:   -STEKST, --sep-string[=TEKST]

en:   -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
nl:   -T, --omit-pagination
                        geen paginakoppen en voeten, laat alle paginering weg
                        door nieuwepaginatekens in de invoer bestanden
      -v, --show-nonprinting
                        gebruik octale backslash notatie
      -w PAG_BREEDTE, --width=PAG_BREEDTE
                        zet de paginabreedte op PAG_BREEDTE (72) karakters alleen bij
                        meerdere tekstkolommen uitvoer, -s[char] zet (72) af

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
nl:   -T, -w, --mesg    voeg de message-status van de gebruiker toe als +, - or ?
      -u, --users       toon de ingelogde gebruikers
          --message     zelfde als -T
          --writable    zelfde als -T

en:   -W PAGE_WIDTH, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
nl:   -W PAG_BREEDTE, --page-width=PAG_BREEDTE
                        zet paginabreedte op PAG_BREEDTE altijd (72) karakters,
                        kap regels af, behalve wanneer de -J optie is gezet, er is koppeling
                        met -S of -s

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
nl:   -W, --word-regexp=REGEXP       gebruik REGEXP voor overeenkomst met sleutelwoord
      -b, --break-file=BESTAND       woordafbreek karakters in dit BESTAND
      -f, --ignore-case              verander kleine letters in hoofdletters voor het sorteren
      -g, --gap-size=NUMBER          grootte van gat in kolommen tussen uitvoervelden
      -i, --ignore-file=BESTAND      lees BESTAND met woorden die niet meedoen
      -o, --only-file=BESTAND        lees BESTAND met woorden die alleen meedoen

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
nl:   -a                     verander alleen de toegangstijd
      -c, --no-create        maak geen nieuwe bestanden
      -d, --date=TEKST       ontleed TEKST en gebruik dat in plaats van de huidige tijd
      -f                     (genegeerd)
      -m                     verander alleen de wijzigingstijd

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
nl:   -a, --across      print de kolommen horizontaal en niet vertikaal, wordt
                        gebruikt met -KOLOM
      -c, --show-control-chars
                        gebruik dakje notatie (^G) en octale backslash notatie
      -d, --double-space
                        telkens een lege regel tussen de regels

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --apparent-size   print apparent sizes, rather than disk usage; although
                              the apparent size is usually smaller, it may be
                              larger due to holes in (`sparse') files, internal
                              fragmentation, indirect blocks, and the like
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           equivalent to `--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference FILEs that are symbolic links
nl:   -a, --all             toon tellingen voor alle bestanden, niet alleen mappen
          --apparent-size   toon werkelijke grootte, in plaats van schijfgebruik; hoewel
                              de werkelijke grootte meestal kleiner is, kan deze ook
                              groter zijn als gevolg van gaten in (`schaarse') bestanden, interne
                              fragmentatie, indirecte blokken, en iets soortgelijks
      -B, --block-size=GROOTTE gebruik GROOTTE-byte blokken
      -b, --bytes           zelfde als `--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           toon een eind totaal
      -D, --dereference-args  volg BESTANDen die symbolische koppelingen zijn

en:   -a, --archive                same as -dpR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
nl:   -a, --archive                zelfde als -dpR
          --backup[=CONTROL]       maak een reservekopie van elk bestaand bestemmingsbestand
      -b                           zoals --backup maar accepteert geen argument
          --copy-contents          kopiëert de inhoud van speciale bestanden indien recursief
      -d                           zelfde als --no-dereference --preserve=link

en:   -a, --suffix-length=N   use suffixes of length N (default %d)
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -d, --numeric-suffixes  use numeric suffixes instead of alphabetic
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
nl:   -a, --suffix-length=L   gebruik voorvoegsels met lengte L (standaard %d)
      -b, --bytes=N           uitvoerbestanden zijn maximaal N bytes groot
      -C, --line-bytes=N      uitvoerbestanden hebben regels met maximaal N bytes
      -d, --numeric-suffixes  gebruik numerieke achtervoegsels in plaats van alfabetische
      -l, --lines=AANTAL      uitvoerbestand bevat maximaal AANTAL regels

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
nl:   -b, --before             plaats scheider voor i.p.v. achter de regel
      -r, --regex              interpreteer de scheider als reguliere expressie
      -s, --separator=TEKST    gebruik TEKST als scheider in plaats van nieuweregel

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
nl:   -b, --body-numbering=STIJL      gebruik STIJL voor de nummering van de regels
      -d, --section-delimiter=CC      gebruik CC voor het scheiden van logische pagina's
      -f, --footer-numbering=STIJL    gebruik STIJL voor de nummering van voetregels

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
nl:   -b, --bytes         tel bytes in plaats van kolommen
      -s, --spaces        breek af op spaties
      -w, --width=WIDTH   gebruik WIDTH kolommen in plaats van 80

en:   -b, --ignore-leading-blanks ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
nl:   -b, --ignore-leading-blanks negeer voorloop blanco ruimte
      -d, --dictionary-order      neem alleen blanco ruimte en alfanumerieke karakters mee
      -f, --ignore-case           beschouw kleine letters als hoofdletters

en:   -b, --suffix-format=FORMAT use sprintf FORMAT instead of %02d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
nl:   -b, --suffix-format=OPMAAK gebruik sprintf OPMAAK in plaats van %02d
      -f, --prefix=PREFIX        gebruik voorvoegsel PREFIX in plaats van `xx'
      -k, --keep-files           verwijder uitvoerbestanden niet bij fouten

en:   -c, --bytes=[-]N         print the first N bytes of each file;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 N bytes of each file
      -n, --lines=[-]N         print the first N lines instead of the first 10;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 N lines of each file
nl:   -c, --bytes=[-]N         print eerste N bytes van elk bestand;
                                 met een voorloop '-', print alles behalve de laatste
                                 N bytes van elk bestand
      -n, --lines=[-]N         print eerste N regels in plaats van eerste 10
                                 met de voorloop '-', print alle regels behalve de
                                 laatste N regels van elk bestand

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
nl:   -c, --count           zet het aantal gelijke regels vooraan de regel
      -d, --repeated        toon alleen dubbele regels

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
nl:   -d, --delimiters=LIJST  gebruik karakters uit LIJST in plaats van TABs
      -s, --serial            'paste' één bestand tegelijk in plaats van parallel

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
nl:   -f                         niet sorteren, activeer -aU, deactiveer -lst
      -F, --classify             voeg een aanwijzer achter (één van */=@|) de ingangen
          --format=WORD          overdwars -x, komma's -m, horizontaal -x, long -l,
                                   enkele kolom -1, uitvoerig -l, vertikaal -C
          --full-time            zoals -l --tijd-stijl=full-iso

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
nl:   -f              laat de kopregel weg in de korte uitvoer
      -w              laat de volledige naam van de gebruiker weg in de korte uitvoer
      -i              laat de volledige naam en de externe host weg in de korte uitvoer
      -q              laat de volledige naam, externe host en niet-actief weg
                      in de korte uitvoer

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                               -f, --follow, and --follow=descriptor are
                               equivalent
      -F                       same as --follow=name --retry
nl:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               toon de toegevoegde gegevens  als het bestand groeit;
                               -f, --follow, and --follow=descriptor zijn equivalent
      -F                       zelfde als --follow=name --retry

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
nl:   -f, --force    verander, indien nodig, de beveiliging om schrijven toe te staan
      -n, --iterations=N  Overschrijf N keer in plaats van de standaard (%d)
      -s, --size=N   shred dit aantal bytes (achtervoegsels als K, M, G toegestaan)

en:   -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
nl:   -f, --silent, --quiet   onderdruk vrijwel alle foutmeldingen
      -v, --verbose           toon informatie voor elk behandeld bestand
          --reference=RBESTAND  gebruik de modus van RBESTAND in plaats van een
                                MODUS waarde
      -R, --recursive         verander bestanden en mappen recursief

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than the specifying
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
nl:   -f, --silent, --quiet  onderdruk de meeste foutboodschappen
          --reference=RBESTAND  gebruik de groep van RBESTAND in plaats van
                             de gespecificeerde GROEPswaarde
      -R, --recursive        behandel bestanden en mappen recursief
      -v, --verbose          geef een melding voor alle behandelde bestanden

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             the specifying OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
nl:   -f, --silent, --quiet   onderdruk vrijwel alle foutmeldingen
          --reference=RBESTAND  gebruik de modus van RBESTAND in plaats van
                                  een MODUS waarde
      -R, --recursive         verander bestanden en mappen recursief
      -v, --verbose           toon informatie voor elk behandeld bestand

en:   -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC'
      -n, --numeric-sort          compare according to string numerical value
      -r, --reverse               reverse the result of comparisons
nl:   -g, --general-numeric-sort  vergelijk volgens de algemene numerieke waarde
      -i, --ignore-nonprinting    neem alleen te printen karakters mee
      -M, --month-sort            vergelijk volgens (onbekend) < `JAN' < ... < `DEC'
      -n, --numeric-sort          vergelijk volgens numerieke waarde in de tekst
      -r, --reverse               draai de volgorde van de vergelijking om

en:   -h HEADER, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, --sep-string[=STRING] sets separators
nl:   -h KOP, --header=KOP
                        gebruik een gecentreerde KOP in plaats van de bestandsnaam in de paginakop,
                        -h "" print een blanco regel als Kop, dus niet -h""
      -i[KAR[BREEDTE]], --output-tabs[=KAR[BREEDTE]]
                        vervang spaties door KARs (TABs) tab BREEDTE (8)
      -J, --join-lines  meng volledige regels, zet -W afkorten regel uit, geen kolom
                        uitlijning, --sep-string[=TEKST] zet scheidingstekens

en:   -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
nl:   -h, --header-numbering=STIJL    gebruik STIJL voor de nummering van kopregels
      -i, --page-increment=NUMMER     hoog regelnummer op met NUMMER na elke regel
      -l, --join-blank-lines=NUMMER   groep van NUMMER lege regels telt als één
      -n, --number-format=OPMAAK      voeg regelnummers toe volgens OPMAAK
      -p, --no-renumber               reset regelnummers niet op logische pagina's
      -s, --number-separator=TEKST    voeg TEKST toe na (mogelijk) regelnummer

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
nl:   -h, --no-dereference   toepassen op elke symbolische koppeling in plaats van op
                             het gerefereerde bestand (alleen bruikbaar op systemen die
                             toestaan de eigenaar van een symbolische koppeling te wijzigen)

en:   -i, --idle        add idle time as HOURS:MINUTES, . or old
                        (deprecated, use -u)
      -l, --login       print system login processes
nl:   -i, --idle        voegtoe de niet actieve tijd als UREN:MINUTEN, . of oud
                        (verouderd, gebruik -u)
      -l, --login       toon de systeem login-processen

en:   -i, --ignore-case ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
nl:   -i, --ignore-case negeer verschil in hoofd-/kleine letter bij de veldvergelijking
      -j VELD           gelijk aan `-1 VELD -2 VELD'
      -o OPMAAK         OPMAAK geeft aan hoe de uitvoer regel gemaakt moet worden
      -t KAR            gebruik KAR als invoer en uitvoer veldscheiding

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
nl:   -l                         gebruik de uitgebreide vorm van lijst
      -L, --dereference          bij het laten zien van bestandsinformatie voor een symbolische
                                   koppeling, laat dan information zien over het bestand waar de
                                   koppeling naar verwijst in plaats van naar de koppeling zelf
      -m                         vul de breedte met een kommagescheiden lijst van ingangen

en:   -l PAGE_LENGTH, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
nl:   -l PAG_LENGTE, --length=PAG_LENGTE
                        zet de paginalengte op PAG_LENGTE (66) regels
                        (standaard aantal regels tekst 56, met -F 63)
      -m, --merge       print alle bestanden parallel, één in elke kolom,
                        bekort regels, maar voeg regels met de volle lengte samen met -J

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
      -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
nl:   -l, --link                   koppel bestanden in plaats van kopiëren
      -L, --dereference            volg altijd symbolische koppelingen
      -p                           zelde als --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   handhaaf de gespecificeerde attributen (standaard:
                                     mode,ownership,timestamps), indien mogelijk
                                     additionele attributen: links, all

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
nl:   -m, --mode=MODE   zet permissie mode (als in chmod), niet a=rw - umask

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
nl:   -m, --mode=MODE   stel permissie in (als met `chmod'), niet rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     geen fout als ze al bestaan, maak indien nodig de bovenliggende mappen aan
      -v, --verbose     geef een melding voor elke aangemaakte map

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
nl:   -n, --digits=CIJFERS       gebruik het gespecificeerde aantal cijfers in plaats van 2
      -s, --quiet, --silent      toon de lengte van de uitvoerbestanden niet
      -z, --elide-empty-files    verwijder lege uitvoerbestanden

en:   -n, --lines=N            output the last N lines, instead of the last %d
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                               changed size after N (default %d) iterations
                               to see if it has been unlinked or renamed
                               (this is the usual case of rotated log files)
nl:   -n, --lines=N            toon de laatste N regels, in plaats van de laatste %d
          --max-unchanged-stats=N
                               met --follow=name, heropen een BESTAND die niet
                               in grootte veranderd is na N (standaard %d) iteraties
                               om te zien of het ontkoppeld of hernoemd
                               (dit is gebruikelijk bij roterende logbestanden)

en:   -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
nl:   -n, --no-dereference        behandel een bestemming die een symbolische koppeling is naar
                                    een map alsof het een normaal bestand is
      -i, --interactive           vraag of de bestemming verwijderd moet worden
      -s, --symbolic              maak symbolische koppelingen in plaats van harde koppelingen

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric UIDs and GIDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
nl:   -n, --numeric-uid-gid      zoals -l, maar laat numerieke UIDs en GIDs zien
      -N, --literal              laat de ruwe ingangsname zien (behandel b.v. controle
                                   karakters niet speciaal)
      -o                         zoals -l, maar laat de groepinformation niet zien
      -p, --file-type            voeg een indicator (één van /=@|) achter de ingangen

en:   -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N NUMBER, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
nl:   -n[SEP[CIJFER]], --number-lines[=SEP[CIJFER]]
                        aantal regels, gebruik CIJFER (5) cijfers, daarna SEP (TAB),
                        het tellen begint standaard bij de eerste regel van het invoerbestand
      -N NUMMER, --first-line-number=NUMMER
                        start het tellen bij NUMMER op de eerste regel van de eerste
                        te printen pagina (zie ook +EERSTE_PAG)

en:   -o MARGIN, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
nl:   -o MARGE, --indent=MARGE
                        schuif iedere regel op met MARGE (nul) spaties, heeft geen
                        invloed op -w of -W, MARGE telt op bij PAG_BREEDTE
      -r, --no-file-warnings
                        laat waarschuwingen weg als een bestand niet geopend kan worden

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY, then try to remove each directory
                      component of that path name.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
nl:   -p, --parents   verwijder MAP, en probeer ieder onderdeel van het
                      pad te verwijderen.  Bijv. `rmdir -p a/b/c' is
                      gelijk aan `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   geef info voor iedere behandelde map

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
nl:   -q, --count       alle loginnamen en nummers van ingelogde gebruikers
      -r, --runlevel    toon het huidige run-niveau
      -s, --short       toon alleen naam, regel, en tijd (standaard)
      -t, --time        toon de laatste wijziging in de systeemklok

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
nl:   -q, --hide-control-chars   laat ? in plaats van niet-grafische karakters
          --show-control-chars   laat niet-grafische karakters zoals-ze zijn (standaard
                                 tenzij het `ls' is en de uitvoer naar een terminal gaat)
      -Q, --quote-name           omsluit ingangsnamen met aanhalingstekens
          --quoting-style=WOORD  gebruik de aanhalingsstijl WOORD voor ingangsnamen:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
nl:   -q, --quiet, --silent    print geen koppen met bestandsnamen
      -v, --verbose            print altijd koppen met bestandsnamen

en:   -r, --reference=FILE      display the last modification time of FILE
      -R, --rfc-2822            output RFC-2822 compliant date string
      -s, --set=STRING          set time described by STRING
      -u, --utc, --universal    print or set Coordinated Universal Time
nl:   -r, --reference=BESTAND      toon de laatste tijd van wijziging van BESTAND
      -R, --rfc-2822            toon de datum in de RFC-2822 opmaak
      -s, --set=TIJD          zet de tijd beschreven door TIJD
      -u, --utc, --universal    toon of zet de tijd in standaard wereldtijd

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
nl:   -r, --references               eerste veld van elke regel is een referentie
      -t, --typeset-mode               - niet geïmplementeerd -
      -w, --width=NUMBER             uitvoerbreedte in kolommen, referentie niet meegenomen

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
nl:   -s, --only-delimited    toon alleen regels die de scheidingstekens bevatten
          --output-delimiter=TEKST  gebruik TEKST als het uitvoerscheidingsteken
                                de standaard is het invoerscheidingsteken

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
nl:   -s, --signal=SIGNAAL, -SIGNAAL
                       specificeer de naam of nummer van het te verzenden signaal
      -l, --list       maak een lijst van signaalnamen, of converteer signaalnamen
                         naar/van nummers
      -t, --table      print een tabel van signaal informatie

en:   -s[CHAR],--separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
nl:   -s[KAR],--separator[=KAR]
                        scheidt de kolommen door één karakter, standaard voor KAR
                        is het <TAB> karakter zonder -w en 'geen karakter' met -w
                        -s[KAR] zet regelafbreking af voor alle 3 kolommen
                        opties (-KOLOM|-a -KOLOM|-m) behalve wanneer -w is gezet

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
nl:   -t                       zelfde als -vT
      -T, --show-tabs          geef TAB-tekens weer met ^I
      -u                       (wordt genegeerd)
      -v, --show-nonprinting   gebruik ^ en M- notatie, behalve voor LFD en TAB

en:   -t, --field-separator=SEP use SEP instead of non-blank to blank transition
      -T, --temporary-directory=DIR  use DIR for temporaries, not $TMPDIR or %s;
                                  multiple options specify multiple directories
      -u, --unique              with -c, check for strict ordering;
                                  without -c, output only the first of an equal run
nl:   -t, --field-separator=SEP gebruik SEP in plaats van niet-blanco naar blanco overgang
      -T, --temporary-directory=MAP  gebruik MAP voor tijdelijke bestanden, niet $TMPDIR of %s;
                                  meervoudige opties specificeren meervoudige mappen
      -u, --unique              met -c, controleer op strikte ordening;
                                  zonder -c, alleen de eerste van iets wat gelijk is is uitvoer

en:   -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
nl:   -t, --tabs=LIJST     gebruik een komma gescheiden lijst met expliciet gegeven tab posities

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
nl:   -t, --tagged-paragraph    inspringing eerste regel verschilt van tweede
      -u, --uniform-spacing     één spatie tussen woorden, twee na een zinseinde
      -w, --width=NUMMER        maximale regelbreedte (standaard is 75 tekens)

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
nl:   -u                         met -lt: sorteer volgens, en laat het tijdstip van laatste
                                   toegang zien; met -l: laat het tijdstip van laatste toegang
                                   zien en sorteer op naam; anders: sorteer op toegangstijdstip
      -U                         niet sorteren; laat de ingangen zien in de volgorde in de map
      -v                         sorteer op versie

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
nl:   -u, --update                 verplaats alleen nieuwere of geheel nieuwe bestanden
      -v, --verbose                laat zien wat er gedaan wordt
      -x, --one-file-system        blijf binnen dit bestandssysteem

en:   -v FILENUM        like -a FILENUM, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
nl:   -v NUMMER         zoals -a NUMMER, echter onderdruk samengevoegde uitvoerregels
      -1 VELD           voeg samen op dit VELD in bestand 1
      -2 VELD           voeg samen op dit VELD in bestand 2

en:   -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
nl:   -v, --first-page=NUMMER         eerste regelnummer op elke logische pagina
      -w, --number-width=NUMMER       gebruik NUMMER kolommen (karakters) voor regelnummers

en:   -v, --kernel-version     print the kernel version
      -m, --machine            print the machine hardware name
      -p, --processor          print the processor type
      -i, --hardware-platform  print the hardware platform
      -o, --operating-system   print the operating system
nl:   -v, --kernel-version     toon de versie van de kernel
      -m, --machine            toon de hardwarenaam van de machine
      -p, --processor          toon het processor type
      -i, --hardware-platform  toon het hardware platvorm
      -o, --operating-system   toon het besturingssysteem

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
nl:   -w, --check-chars=N   vergelijk niet meer dan N karakters in regels

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
nl:   -w, --width=BREEDTE        neem BREEDTE als de schermbreedte in plaats van de huidige waarde
      -x                         laat ingangen zien per regel in plaats in kolommen
      -X                         sorteer alfabetisch op de extensie
      -1                         laat één bestand per regel zien

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
nl:   -z, --zero-terminated     beëindig regels met een 0 byte, niet met nieuweregel

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
nl:   [:graph:]       alle printbare karakters, zonder spatie
      [:lower:]       alle kleine letters
      [:print:]       alle printbare karakters, inclusief spatie
      [:punct:]       alle punctuatie karakters
      [:space:]       alle horizontale of verticale witruimte
      [:upper:]       alle hoofdletters
      [:xdigit:]      alle hexadecimale cijfers
      [=KAR=]         alle karakters die overeenkomen met KAR

en:   \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \f      form feed
nl:   \a      aandacht (BEL)
      \b      backspace
      \c      produceer geen verdere uitvoer
      \f      form-feed-teken

en:   \c     suppress trailing newline
      \f     form feed
      \n     new line
      \r     carriage return
      \t     horizontal tab
      \v     vertical tab
nl:   \c     onderdruk de achteraan staande nieuwe-regel
      \f     nieuwe-pagina
      \n     nieuwe-regel
      \r     carriage return
      \t     horizontale tab
      \v     verticale tab

en:   \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
nl:   \n      nieuweregel-teken
      \r      regeleinde-teken
      \t      horizontale tab-teken
      \v      verticale tab-teken

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
nl:   \v              verticale tab
      CHAR1-CHAR2     alle karakters van CHAR1 tot CHAR2 in oplopende volgorde
      [CHAR*]         in SET2, kopieën van CHAR tot de lengte van SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT kopieën van CHAR, REPEAT is octaal als het start met 0
      [:alnum:]       alle letters en cijfers
      [:alpha:]       alle letters
      [:blank:]       alle horizontale witruimte
      [:cntrl:]       alle controle karakters
      [:digit:]       alle cijfers

en:   d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
nl:   d[AANT]    decimaal getal met teken, AANT bytes per getal
      f[AANT]    drijvende komma getal, AANT bytes per getal
      o[AANT]    octaal, AANT bytes per weergave
      u[AANT]    decimaal getal zonder teken, AANT bytes per getal
      x[AANT]    hexadecimaal, AANT bytes per weergave

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
nl:   none, off       maak nooit reservekopieën (zelfs niet met --backup)
      numbered, t     maak genummerde reservekopieën
      existing, nil   maak genummerde reservekopieën als er reeds genummerde 
                        reserve-kopieën bestaan, anders simpele
      simple, never   maak altijd simpele reservekopieën

en:  %2d:%02d%s  up
nl:  %2d:%02d%s  in bedrijf

en:  %4s-blocks      Used Available Capacity
nl:  %4s-blokken     Gebruikt Beschikbaar Capaciteit

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
nl:  %4s-blokken     Gebruikt Beschikbaar Gebruikt%%

en:  (backup: %s)
nl:  (reservekopie: %s)

en:  * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation (`^c')
       [-]echo       echo input characters
     * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
       [-]echoe      same as [-]crterase
       [-]echok      echo a newline after a kill character
nl:  * [-]ctlecho    echo controlekarakters in hoedjesnotatie (`^c')
       [-]echo       echo invoerkarakters
     * [-]echoctl    zelfde als [-]ctlecho
       [-]echoe      zelfde als [-]crterase
       [-]echok      echo een nieuweregel na een kill-karakter

en:  * [-]echoke     same as [-]crtkill
       [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
     * [-]echoprt    echo erased characters backward, between `\' and '/'
       [-]icanon     enable erase, kill, werase, and rprnt special characters
       [-]iexten     enable non-POSIX special characters
nl:  * [-]echoke     zelfde als [-]crtkill
       [-]echonl     echo nieuwregel zelfs als geen andere karakters worden geëchood
     * [-]echoprt    echo verwijderde karakters achterwaards, tussen `\' en '/'
       [-]icanon     zet de speciale karakters voor erase, kill, werase, and rprnt
       [-]iexten     zet niet-POSIX speciale karakters aan

en:  * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
     * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
       [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
       [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
       [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
       [-]tandem     same as [-]ixoff
nl:  * [-]iuclc      vertaal hoofdletters naar`kleine letters
     * [-]ixany      laat elk karakter de uitvoer herstarten, niet alleen het start-karakter
       [-]ixoff      zet het zenden van start/stop-karakters aan
       [-]ixon       zet XON/XOFF 'flow control' aan
       [-]parmrk     markeer pariteitsfouten (met een 255-0-karaktervolgorde)
       [-]tandem     zelfde als [-]ixoff

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
     * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of null characters
     * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
     * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
     * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
     * [-]onlret     newline performs a carriage return
nl: * [-]ocrnl      zet 'carriage return' om in nieuweregel
    * [-]ofdel      gebruik delete karakters voor 'fill' in plaats van nul-karakters
    * [-]ofill      gebruik fill (padding) karakters in plaats van timing voor 
                    vertragingen
    * [-]olcuc      zet kleine letters om in hoofdletters
    * [-]onlcr      zet nieuweregel om in 'carriage return'-nieuweregel
    * [-]onlret     nieuweregel voert een 'carriage return' uit

en:  * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
       [-]opost      postprocess output
     * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
     * tabs          same as tab0
     * -tabs         same as tab3
     * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
nl: * [-]onocr      toon geen 'carriage returns' in de eerste kolom
      [-]opost      na-proces-uitvoer
    * tabN          horizontale tab vertragingsstijl, N is [0..3]
    * tabs          zelfde als tab0
    * -tabs         zelfde als tab3
    * vtN           verticale tab vertragingsstijl, N is [0..1]

en:  * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
       erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
       intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
       kill CHAR     CHAR will erase the current line
nl:  * eol2 KAR     alternatief KAR voor einde van de regel
       erase KAR    KAR verwijdert het laatst getypte karakter
       intr KAR     KAR zendt een interruptsignaal
       kill KAR     KAR verwijdert de huidige regel

en:  * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
       quit CHAR     CHAR will send a quit signal
     * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
       start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
nl:  * lnext KAR    KAR zal het volgende KARakter aangehaald invoeren
       quit KAR     KAR zendt een beëindig-signaal
     * rprnt KAR    KAR herschrijft de huidige regel
       start KAR    KAR herstart de uitvoer nadat deze is gestopt

en:  * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
     * size          print the number of rows and columns according to the kernel
       speed         print the terminal speed
       time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
nl:  * rows N        laat de kernel weten dat de terminal N rijen heeft
     * size          toon het aantal rijen en kolummen volgens de kernel
       speed         toon de snelheid van de terminal
       time N        met -icanon, zet lees-timeout op N tienden van een seconde

en:  ??:????  up
nl:  ??:????  op

en:  Mounted on
nl:  Aangekoppeld op

en:  groups=
nl:  groepen=

en:  old
nl:  oud

en:  on repetition %s
nl:  tijdens herhaling %s

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
nl: % 1% van het geheugen, b 1, K 1024 (standaard), enzovoort voor M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    Zonder BESTAND, of als BESTAND - is, lees van standaard-invoer.
    
    *** WAARSCHUWING ***
    De localisatie gespecificeerd door de omgeving beïnvloedt de sorteervolgorde.
    Zet LC_ALL=C om de traditionele sorteervolgorde te verkrijgen die de gewone
    bytewaarde gebruikt.

en: %d: fmt="%s" width=%d
nl: %d: fmt="%s" breedte=%d

en: %s (for regexp `%s')
nl: %s (voor reguliere expressie `%s')

en: %s -> %s (unbackup)
nl: %s -> %s (reservekopie ophalen)

en: %s and %s are the same file
nl: %s en %s zijn hetzelfde bestand

en: %s changed dev/ino
nl: %s veranderde dev/ino

en: %s exists but is not a directory
nl: %s bestaat maar is geen map

en: %s has unknown file type
nl: %s heeft onbekend bestandstype

en: %s is too large
nl: %s is te groot

en: %s+%s records out
nl: %s+%s records uit

en: %s: %s is so large that it is not representable
nl: %s: %s is zo groot dat het niet weergegeven kan worden

en: %s: %s:%s: disorder:
nl: %s: %s:%s: storing:

en: %s: FAILED open or read
nl: %s: openen of lezen MISLUKT

en: %s: No such user
nl: %s: Onbekende gebruiker

en: %s: `%s': line number out of range
nl: %s: `%s': regelnummer buiten bereik

en: %s: `%s': match not found
nl: %s: `%s': geen overeenkomst gevonden

en: %s: `}' is required in repeat count
nl: %s: `}' is verplicht bij een herhalingsaantal

en: %s: binary operator expected
nl: %s: verwacht binaire operator

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
nl: %s: kan relatieve symbolische koppelingen alleen in huidige map maken

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
nl: %s: kan het einde van dit type bestand niet volgen; ik geef deze naam op

en: %s: cannot lseek back to original position
nl: %s: kan niet terugspringen naar de originele positie

en: %s: cannot overwrite directory
nl: %s: kan de map niet overschrijven

en: %s: cannot rewind
nl: %s: kan terugspoelen uitvoeren

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
nl: %s: kan de zoekopdracht tot einde-relatieve offset %s niet uitvoeren

en: %s: cannot seek to offset %s
nl: %s kan niet springen naar de offset %s

en: %s: cannot seek to relative offset %s
nl: %s: kan de zoekopdracht tot de relatieve offset %s niet uitvoeren

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
nl: %s: kan een alleen-toevoegen beschrijver niet vernietigen

en: %s: closing delimiter `%c' missing
nl: %s: afsluitend scheidinsteken `%c' ontbreekt

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
nl: %s: kan de niet-blokkerende modus niet herstellen

en: %s: count `%.*s' too large
nl: %s: aantal `%.*s' te groot

en: %s: descend into directory %s?
nl: %s: afdalen naar map %s?

en: %s: descend into write-protected directory %s?
nl: %s: afdalen in voor schrijven beschermde map %s?

en: %s: equivalence class operand must be a single character
nl: %s: equivalente klasse operator moet een enkel teken zijn

en: %s: error truncating
nl: %s: fout bij inkorten

en: %s: error writing at offset %s
nl: %s: fout tijdens schrijven bij offset %s

en: %s: expected a numeric value
nl: %s: verwacht een numerieke waarde

en: %s: file has negative size
nl: %s: bestand heeft een negatieve grootte

en: %s: file has shrunk too much
nl: %s: bestand is te veel geslonken

en: %s: file too large
nl: %s: bestand te groot

en: %s: file too long
nl: %s: bestand is te lang

en: %s: file truncated
nl: %s: bestand ingekort

en: %s: hard link not allowed for directory
nl: %s: een harde koppeling naar een map is niet toegestaan

en: %s: illegal option -- %c
nl: %s: ongeldige optie -- %c

en: %s: input contains a loop:
nl: %s: invoer bevat een terugkoppeling:

en: %s: input contains an odd number of tokens
nl: %s: invoer bevat een oneven aantal tekens

en: %s: input file is output file
nl: %s: invoerbestand is uitvoerbestand

en: %s: integer expected after delimiter
nl: %s: geheel getal verwacht na scheidingsteken

en: %s: integer expression expected
nl: %s: verwacht een integer expressie

en: %s: invalid PID
nl: %s: ongeldig procesnummer

en: %s: invalid count at start of `%s'
nl: %s: ongeldig aantal bij het begin van `%s'

en: %s: invalid field specification `%s'
nl: %s: ongeldige veldspecificatie `%s'

en: %s: invalid file size
nl: %s: ongeldige bestandsgrootte

en: %s: invalid file type
nl: %s: ongeldig bestandstype

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
nl: %s: ongeldig maximaal aantal onveranderde statussen tussen openen

en: %s: invalid number
nl: %s: ongeldig getal

en: %s: invalid number of bytes
nl: %s: ongeldig aantal bytes

en: %s: invalid number of lines
nl: %s: ongeldig aantal regels

en: %s: invalid number of passes
nl: %s: ongeldig aantal passeergangen

en: %s: invalid number of seconds
nl: %s: ongeldig aantal seconden

en: %s: invalid option -- %c
nl: %s: ongeldige optie -- %c

en: %s: invalid pattern
nl: %s: ongeldig patroon

en: %s: invalid process id
nl: %s: ongeldig proces ID

en: %s: invalid regular expression: %s
nl: %s: ongeldige reguliere expressie: %s

en: %s: invalid signal
nl: %s: ongeldig signaal

en: %s: invalid suffix length
nl: %s: ongeldige lengte van achtervoegsel

en: %s: line number must be greater than zero
nl: %s: regelnummer moet groter zijn dan nul

en: %s: line number out of range
nl: %s: regelnummer buiten bereik

en: %s: multiple signals specified
nl: %s: meer dan één signaal gespecificeerd

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
nl: %s: geen correct opgemaakte %s regels met MD5 controlesom gevonden

en: %s: no size information for this device
nl: %s: geen grootte-informatie voor dit apparaat

en: %s: number of bytes is large
nl: %s: aantal bytes is te groot

en: %s: number of bytes is too large
nl: %s: aantal bytes is te groot

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `%c%s' staat geen argumenten toe

en: %s: option `%s' is ambiguous
nl: %s: optie `%s' is dubbelzinnig

en: %s: option `%s' requires an argument
nl: %s: optie `%s' vereist een argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `--%s' staat geen argumenten toe

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `-W %s' staat geen argumenten toe

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
nl: %s: optie `-W %s' is dubbelzinnig

en: %s: option requires an argument -- %c
nl: %s: optie vereist een argument -- %c

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
nl: %s: bezig met overschrijven van %s, ongeacht modus %04lo?

en: %s: overwrite %s?
nl: %s: overschrijven van %s?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
nl: %s: sessie %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
nl: %s: sessie %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
nl: %s: passeergang %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: read error
nl: %s: fout bij lezen

en: %s: remove %s %s?
nl: %s: verwijder %s %s?

en: %s: remove write-protected %s %s?
nl: %s: verwijder schrijfbescherming %s %s?

en: %s: removed
nl: %s: verwijderd

en: %s: removing
nl: verwijder %s

en: %s: renamed to %s
nl: %s: hernoemd tot %s

en: %s: replace %s?
nl: %s: %s vervangen?

en: %s: seek failed
nl: %s: zoekopdracht lukte niet

en: %s: unable to perform all requested operations
nl: %s: kan niet alle gevraagde operaties uitvoeren

en: %s: unary operator expected
nl: %s: verwacht unaire operator

en: %s: unrecognized option `%c%s'
nl: %s: onbekende optie `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
nl: %s: onbekende optie `--%s'

en: %s: value not completely converted
nl: %s: waarde niet helemaal geconverteerd

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
nl: %s: waarschuwing: een harde koppeling naar een symbolische koppeling is niet overdraagbaar

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
nl: %s:%lu: ongeldige regel;  tweede token ontbreekt

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
nl: %s:%lu: onbekend sleutelwoord %s

en: %s}: integer required between `{' and `}'
nl: %s}: geheel getal verplicht tussen `{' en `}'

en: ')' expected
nl: verwacht ')'

en: ')' expected, found %s
nl: verwacht ')', vond %s

en: ,  load average: %.2f
nl: ,  belastingsgemiddelde: %.2f

en: --string without a number implies 3.  --width without a number
    implies 32.  By default, od uses -A o -t d2 -w 16.
nl: --string zonder een nummer betekent 3.  --width zonder een nummer
    betekent 32.  Standaard gebruikt od: -A o -t d2 -w 16.

en: -ef does not accept -l
nl: -ef accepteert geen -l

en: -nt does not accept -l
nl: -nt accepteert geen -l

en: -ot does not accept -l
nl: -ot accepteert -l niet

en: -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
nl: -s gebruikt SET1 als niet vertaald noch verwijderd wordt; anders gebruikt
    squeezing SET2 na vertaling of verwijdering.

en: <internal>
nl: <intern>

en: All arguments to long options are mandatory for short options.
nl: Alle argumenten bij lange opties zijn verplicht voor korte opties.

en: COMMENT
nl: COMMENTAAR

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
nl: Roep de koppelinsfunctie aan om een koppeling BESTAND2 te maken naar een bestaand BESTAND1.

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
nl: Roep de 'unlink' (ontkoppel) functie aan om het gespecificeerde BESTAND te verwijderen.

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
nl: Kan niet zowel parallel als dwars afdrukken.

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
nl: Bij parallel afdrukken kan het aantal kolommen niet worden gespecificeerd.

en: Change the effective user id and group id to that of USER.
    
      -, -l, --login               make the shell a login shell
      -c, --commmand=COMMAND       pass a single COMMAND to the shell with -c
      -f, --fast                   pass -f to the shell (for csh or tcsh)
      -m, --preserve-environment   do not reset environment variables
      -p                           same as -m
      -s, --shell=SHELL            run SHELL if /etc/shells allows it
nl: Verander de effectieve gebruikers-id en groeps-id in die van GEBRUIKER.
    
      -, -l, --login               maak van de shell een login shell
      -c, --commmand=COMMANDO      stuur een enkel COMMANDO naar de shell met -c
      -f, --fast                   stuur -f naar de shell (voor csh of tcsh)
      -m, --preserve-environment   reset de omgevingsvariabelen niet
      -p                           zelfde als -m
      -s, --shell=SHELL            voer SHELL uit als /etc/shells dit toestaat

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
nl: Verander de modus van elk BESTAND naar MODUS.
    
      -c, --changes           zoals verbose maar alleen een melding als er iets veranderd is

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
nl: Vergelijk de gesorteerde bestanden BESTAND1 en BESTAND2 regel voor regel.

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
nl: Stuur BESTAND(en) of standaard-invoer, als één bestand naar standaard-uitvoer.
    
      -A, --show-all           zelfde als -vET
      -b, --number-nonblank    aantal niet-lege uitvoerregels
      -e                       zelfde als -vE
      -E, --show-ends          geef een $ aan het einde van alle regels
      -n, --number             nummer alle uitvoerregels
      -s, --squeeze-blank      nooit meer dan één lege regel

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Converteer tabs in elk BESTAND naar spaties, schrijf naar standaard-uitvoer.
    Zonder BESTAND, of als BESTAND gelijk is aan -, lees van standaard-invoer.

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
nl: Kopiëer BRON naar BESTEMMING, of meervoudige BRON(nen) naar MAP.

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
nl: Kopieer standaard-invoer naar elk BESTAND, en ook naar standaard-uitvoer.
    
      -a, --append              toevoegen aan opgegeven BESTAND, overschrijf niets
      -i, --ignore-interrupts   negeer interrupt signalen

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
nl: Maak benoemde pijpen aan (FIFO's) met de gegeven NAAMen.

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
nl: Maak de MAP(pen) aan als ze al niet bestaan.

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
nl: Maak het speciale bestand NAAM aan van het gegeven TYPE.

en: Diagnose unportable constructs in NAME.
    
      -p, --portability   check for all POSIX systems, not only this one
nl: Analyseer niet overdraagbare constructies in NAAM.
    
      -p, --portability   kontroleer voor alle POSIX systemen, niet alleen deze

en: Directory:
nl: Map:

en: Discard all but one of successive identical lines from INPUT (or
    standard input), writing to OUTPUT (or standard output).
nl: Verwijder op één na alle opeenvolgende identieke regels uit INVOER (of
    standaard-invoer), schrijf naar UITVOER (of standaard-uitvoer).

en: Display value of a symbolic link on standard output.
nl: Laat de waarde van een symbolische koppeling zien via standaard-uitvoer.

en: Drop any supplemental groups, assume the user-ID and group-ID of
    the specified USERNAME, and run COMMAND with any specified ARGUMENTs.
    Exit with status 111 if unable to assume the required UID and GID.
    Otherwise, exit with the exit status of COMMAND.
    This program is useful only when run by root (UID=0).
nl: Verwijder elke toegevoegde groepen, neem het gebruikers-ID en groeps-ID aan van de
    gespecificeerde GEBRUIKERSNAAM, en voer het COMMANDO uit met alle gespecificeerde ARGUMENTen.
    Eindig met status 111 als de vereiste UID en GID niet gebruik mogen worden.
    Anders, eindig met the status van COMMANDO.
    Dit programma is alleen bruikbaar als het wordt uitgevoerd door root (UID=0).

en: Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.
nl: Overbodige karakters van SET2 worden genegeerd.  Alleen [:lower:] en [:upper:]
    worden zeker geexpandeerd in oplopende volgorde; gebruikt in SET2, bij
    vertaling, mogen ze alleen worden gebruikt in paren om hoofd-kleine letter
    conversie te specificeren.

en: FAILED
nl: MISLUKT

en: Filesystem
nl: Bestandssysteem

en: Filesystem    Type
nl: Bestandssysteem Type

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a FILENUM        print unpairable lines coming from file FILENUM, where
                          FILENUM is 1 or 2, corresponding to FILE1 or FILE2
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
nl: Voor elk paar invoerregels met gelijke samenvoegvelden, schrijf een regel naar
    standaard-uitvoer.  Het standaard samenvoegveld is het eerste veld, omgeven
    door witruimte.  Als BESTAND1 of BESTAND2 (niet beiden) gelijk is aan -, lees
    dan van standaard-invoer.
    
      -a NUMMER         print paarbare regels uit bestand NUMMER, waar
                          NUMMER is 1 of 2, overeenkomend net BESTAND1 of BESTAND2
      -e LEEG           vervang ontbrekende invoer velden door LEEG

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
nl: Schrijf veranderde blokken naar schijf, werk het super-blok bij.

en: IDLE
nl: NIET ACTIEF

en: Idle
nl: N-aktief

en: In real life:
nl: In het echt:

en: LINE
nl: REGEL

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
nl: Laat informatie over de BESTANDen zien (de huidige map is de standaard).
    Sorteer eeenheden alfabetische indien geen -cftuSUX noch --sort aanwezig is.

en: Login
nl: Inloggen

en: Login name:
nl: Gebruikersnaam:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
nl: Verplichte argumenten bij lange opties zijn ook verplicht bij korte opties.

en: NAME
nl: NAAM

en: Name
nl: Naam

en: Other options:
    
      -c, --check               check whether input is sorted; do not sort
      -k, --key=POS1[,POS2]     start a key at POS1, end it at POS 2 (origin 1)
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
nl: Andere opties:
    
      -c, --check               controleer of de invoer gesorteerd is; niet sorteren
      -k, --key=POS1[,POS2]     start the sleutel in POS1, ende op POS 2 (begin is 1)
      -m, --merge               meng reeds gesorteerde bestanden; niet sorteren
      -o, --output=BESTAND      schrijf resultaat naar BESTAND in plaats van standaard-uitvoer
      -s, --stable              stabiliseer het sorteren door het uitzetten van de vergelijking 
                                   als niets werkt
      -S, --buffer-size=GROOTTE gebruik GROOTTE voor de hoofdgeheugenbuffer

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
nl: Uitvoer een gepermuteerde index, inclusief contekst, van de woorden in de invoerbestanden.

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
nl: Geef commando's voor instellen van de LS_COLOR omgevingsvariabele.
    
    Bepaal de opmaak van de uitvoer:
      -b, --sh, --bourne-shell    toon Bourne shell code voor instellen LS_COLOR
      -c, --csh, --c-shell        toon C shell code voor instellen LS_COLOR
      -p, --print-data-base       toon standaard-instellingen

en: Output file suffixes exhausted
nl: Achtervoegsels voor uitvoerbestanden uitgeput

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
nl: Uitvoer van who wordt op dit moment bijgehouden volgens BESTAND.  Als
    BESTAND niet gegeven is, gebruik %s.  %s als BESTAND common is.

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
nl: Overschrijf de gespecificeerde BESTAND(en) herhaaldelijk om het moeilijker te maken, zelfs
    voor zeer dure apparatuur, om de gegevens in de BESTAND(en) te herstellen.

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
nl: Maak pagina's of kolommen van BESTAND(en) om te printen.

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT.
nl: Print ARGUMENT(en) in overeenstemming met OPMAAK.

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
nl: Toon de CRC controletelling en het aantal bytes van ieder BESTAND.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
nl: Toon NAAM zonder de voorafgaande directory componenten.
    Indien gespecificeerd, verwijder ook het ACHTERVOEGSEL.

en: Print NAME with its trailing /component removed; if NAME contains no /'s,
    output `.' (meaning the current directory).
nl: Toon NAAM zonder de achtergevoegde /component; als NAAM geen /'s bevat,
    toon dan `.' (dat is de huidige map).

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
nl: Toon bepaalde systeem informatie.  Zonder OPTIE, zelfde als -s.
    
      -a, --all                toon alle informatie in de volgende volgorde:
      -s, --kernel-name        toon de naam van de kernel
      -n, --nodename           toon naam van de node in het netwerk
      -r, --kernel-release     toon de release van de kernel

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
nl: Print kontrolesom en aantal blokken voor elk BESTAND.
    
      -r              verijdelt -s, gebruik BSD sommatie-algoritme, gebruik 1K blokken
      -s, --sysv      gebruik System V sommatie-algoritme, gebruik 512 bytes blokken

en: Print information for USERNAME, or the current user.
    
      -a              ignore, for compatibility with other versions
      -g, --group     print only the effective group ID
      -G, --groups    print all group IDs
      -n, --name      print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real      print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user      print only the effective user ID
nl: Toon informatie voor GEBRUIKERSNAAM, of van de huidige gebruiker.
    
      -a              negeer, voor compatibiliteit met andere versies
      -g, --group     toon alleen de groep ID
      -G, --groups    toon alleen de suplmentaire groepen
      -n, --name      toon een naam in plaats van een nummer, voor -ugG
      -r, --real      toon het echte ID in plaats van het effectieve ID, voor -ugG
      -u, --user      toon alleen het effectieve gebruikers ID

en: Print newline, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
nl: Print nieuwe-regel, het aantal woorden en bytes voor elk BESTAND, en een
    totaalregel als meer dan een BESTAND is gegeven.  Zonder BESTAND
    of BESTAND is -, lees van standaard-invoer.
      -c, --bytes,           geef het aantal bytes
      -m, --chars            geef het aantal karakter
      -l, --lines-           geef het aantal nieuwe-regel

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
    
      -f, --format=FORMAT      use printf style floating-point FORMAT (default: %g)
      -s, --separator=STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
nl: Toon nummers van EERSTE tot LAATSTE, met stapgrootte STAP.
    
      -f, --format=OPMAAK      gebruik de printf(3)-stijl van drijvende komma OPMAAK (standaard: %g)
      -s, --separator=TEKST    gebruik TEKST om nummers te scheiden (standaard: \n)
      -w, --equal-width        maak de breedte gelijk door toevoegen van voorloopnullen

en: Print or change terminal characteristics.
    
      -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
nl: Toon of verander terminal karakteristieken.
    
      -a, --all           toon alle huidige instellingen in een leesbare vorm
      -g, --save          toon alle huidige instellingen in een stty leesbare vorm
      -F, --file=APPARAAT open en gebruik het gespecificeerde APPARAAT in plaats
                            van standaard-invoer

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
nl: Stuur de geselecteerde delen van regels uit elk BESTAND naar standaard-uitvoer.

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
nl: Toon de huidige tijd, de tijd dat het systeem op is, het aantal gebruikers op
    het systeem en het gemiddelde aantal jobs in de run-rij over de laatste 1, 5
    en 15 minuten.
    Als BESTAND niet gegeven is, gebruik %s.  %s als BESTAND common is.

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
nl: Toon de bestandsnaam van de terminal verbonden met standaard-invoer.
    
      -s, --silent, --quiet   toon niets, retourneer alleen de exit status

en: Print the first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Kopieer de eerste 10 regels van elk BESTAND naar standaard-uitvoer.
    Indien meerdere bestanden gegeven zijn, wordt de uitvoer van ieder
    bestand voorafgegaan door de bestandsnaam.  Indien geen BESTAND
    gegeven is, of BESTAND is -, lees dan van standaard-invoer.

en: Print the full filename of the current working directory.
nl: Druk de volle bestandsnaam van de huidige werkmap af.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Kopieer de laatste %d regels van elk BESTAND naar standaard-uitvoer.
    Indien meerdere BESTANDen gegeven zijn, wordt de uitvoer van ieder
    bestand voorafgegaan door een kop met de bestandsnaam.  Indien geen
    BESTAND gegeven is, of BESTAND is -, lees van standaard-invoer gelezen.

en: Print the name of the current user.
nl: Laat de naam van de huidige gebruiker zien.

en: Print the prime factors of each NUMBER.
nl: Toon de priemgetallen waaruit elk NUMMER is opgebouwd.

en: Print the user name associated with the current effective user id.
    Same as id -un.
nl: Toon de gebruikersnaam geassocieerd met de huidige effectieve gebruikers-id.
    Zelfde als id -un.

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
nl: Deel iedere paragraaf opnieuw in in BESTAND(en), schrijf naar de standaard-uitvoer.
    Als er geen BESTAND is of als BESTAND is `-', lees dan van standaard-invoer

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink FILE, even if it is a non-empty directory
                              (super-user only; this works only if your system
                               supports `unlink' for nonempty directories)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
nl: Verwijder of ontkoppel BESTAND(en).
    
      -d, --directory       ontkoppel BESTAND, zelfs als de map niet leeg is
                              (alleen voor systeembeheerder; dit werkt alleen als uw
                              `unlink' ondersteunt voor niet-lege mappen)
      -f, --force           negeer niet bestaande bestanden, vraag nooit om een
                              bevestiging
      -i, --interactive     vraag om bevestiging alvorens iets te verwijderen

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
nl: Verwijder de MAP(pen), mits ze leeg zijn.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      negeer een fout die voortkomt uit een niet-lege map

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
nl: Hernoem BRON naar BEST, of verplaats BRON(nen) naar MAP.

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or `y'.
nl: Schrijf herhaald een regel met alle gespecificeerde TEKSTen, of `y'.

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
nl: Voer COMMANDO uit met als basismap NIEUWE_ROOT.

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
nl: Voer COMMANDO uit, maar negeer 'hangup' signalen.

en: Send signals to processes, or list signals.
nl: Zend signalen naar processen, of laat signalen zien.

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
nl: Zet LC_ALL='C' om het probleem te omzeilen.

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
    
      -i, --ignore-environment   start with an empty environment
      -u, --unset=NAME           remove variable from the environment
nl: Stel iedere NAAM op WAARDE als omgevingsvariabele en voer COMMANDO uit.
    
      -i, --ignore-environment   start zonder omgevingsvariabelen
      -u, --unset=NAAM           verwijder deze omgevingsvariabele

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
nl: Vat het schijfgebruik van elk BESTAND samen, recursief voor mappen.

en: TIME
nl: TIJD

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
nl: Het reservekopie-achtervoegsel is `~', tenzij ingesteld met --suffix of
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  De versie-controle mag worden ingesteld met de optie --backup
    of door de omgevingsvariabele VERSION_CONTROL. Dit zijn de waarden:

en: The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
nl: De volgende opties veranderen de wijze van het doorlopen van de hierarchy als
    de -R optie ook aanwezig is.  Als er meer dan één aanwezig is dan is alleen
    de laatste van toepassing.
    
      -H                     als een argument op de commandoregel een symbolische
                             koppeling naar een map is, loop door deze map
      -L                     volg iedere symbolische koppeling tot een map
      -P                     volg geen symbolische koppelingen (de standaard)

en: The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated checksum lines
nl: De volgende twee opties zijn alleen bruikbaar bij het controleren van controlesommen:
          --status            stuur niets naar de uitvoer, de statuscode laat success zien
      -w, --warn              waarschuw bij verkeerd opgemaakte regels met controlesommen

en: The strings compared were %s and %s.
nl: De te vergelijken tekenreeksen waren %s en %s.

en: This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file by reopening it periodically to see if it has been removed and
    recreated by some other program.
nl: Dit standaard gedrag is niet wenselijk als u echt de naam van een bestand wil
    volgen en niet de 'file descriptor' (b.v., log rotatie).
    Gebruik --follow=name in dat geval.  Dat veroorzaakt dat tail het genoemde
    bestand periodiek opnieuw opent om te zien of het is verwijderd en
    opnieuw gemaakt door een of ander programma.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
nl: Dit is vrije programmatuur; zie de broncode voor de voorwaarden van
    kopieren.  Er is GEEN garantie; zelfs niet voor VERKOOPBAARHEID of
    GESCHIKTHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
nl: Dit programma wordt uitgegeven in de hoop dat het bruikbaar is, maar
    ZONDER ENIGE GARANTIE; zelfs zonder de impliciete garantie van
    VERKOOPBAARHEID of GESCHIKTHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL.  In de GNU
    General Public License staan meer details.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
nl: Dit programma is vrije programmatuur; het kan gedistribueerd en/of
    gewijzigd worden zolang de voorwaarden aangehouden worden die
    beschreven staan in de GNU General Public License, zoals gepubliceerd
    door de Free Software Foundation; ofwel versie 2, ofwel (als u daar
    voor kiest) een latere versie.

en: Try `%s --help' for more information.
nl: Probeer `%s --help' voor meer informatie.

en: Unknown system error
nl: Onbekende systeemfout

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
nl: Zet de toegangs- en wijzigingstijden van elk BESTAND tot de huidige tijd.

en: Usage: %s
      or:  %s OPTION
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
nl: Aanroep: %s
      of:    %s OPTIE
    Toon de numerieke identifier (in hexadecimaal) voor de huidige host.

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s COMMANDO [ARG]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s EXPRESSIE
    ..of:    %s OPTIE

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s BESTAND
      of     %s OPTIE

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s BESTAND1 BESTAND2
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s OPMAAK [ARGUMENT]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s NAME
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s NAAM
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s NAAM [ACHTERVOEGSEL]
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s NEWROOT [COMMAND...]
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s NIEUWE_ROOT [COMMANDO...]]
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s NUMBER[SUFFIX]...
      or:  %s OPTION
    Pause for NUMBER seconds.  SUFFIX may be `s' for seconds (the default),
    `m' for minutes, `h' for hours or `d' for days.  Unlike most implementations
    that require NUMBER be an integer, here NUMBER may be an arbitrary floating
    point number.
nl: Aanroep: %s NUMMER[ACHTERVOEGSEL]
      of:    %s OPTIE
    Pauseer voor NUMMER seconden.  ACHTERVOEGSEL mag respectievelijk 's' voor 
    seconden (standaard), 'm' voor minuten, 'h' voor uren en 'd' voor dagen zijn.
    Anders dan de meeste implementaties mag NUMMER hier een willekeurig
    drijvendekommagetal zijn.

en: Usage: %s USERNAME COMMAND [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s GEBRUIKERSNAAM COMMANDO [ARGUMENT]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
nl: Aanroep: %s [-NUMMERS] [OPTIE]... [BESTAND]...

en: Usage: %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-g|--save]
nl: Aanroep: %s [-F APPARAAT] [--file=APPARAAT] [INSTELLING]...
      of:    %s [-F APPARAAT] [--file=APPARAAT] [-a|--all]
      of:    %s [-F APPARAAT] [--file=APPARAAT] [-g|--save]

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
nl: Aanroep: %s [-s SIGNAAL | -SIGNAAL] PID...
      of:    %s -l [SIGNAAL]...
      of:    %s -t [SIGNAAL]...

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
nl: Aanroep: %s [BESTAND]...
      of:    %s [OPTIE]

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
nl: Aanroep: %s [NAAM]
       of:   %s OPTIE
    Toon of zet de hostnaam van het huidige systeem

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s [NUMMER]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
nl: Aanroep: %s [OPTIE] BESTAND [...]

en: Usage: %s [OPTION]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
nl: Aanroep: %s [OPTIE] MAP...

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
nl: Aanroep: %s [OPTIE] BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
nl: Aanroep: %s [OPTIE] NAAM...

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
nl: Aanroep: %s [OPTIE] [COMMANDO [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Aanroep: %s [OPTIE] [BESTAND]
    Geef een totaal gesorteerde lijst, overeenkomstig de gedeeltelijke
    volgorde in BESTAND.
    Zonder BESTAND of als BESTAND - is, lees van de standaard-invoer.

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
nl: Aanroep: %s [OPTIE] [BESTAND]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Aanroep: %s [OPTIE] [BESTAND]...
      of:    %s [OPTIE] --check [BESTAND]
    Laat zien of controleer %s (%d-bit) controlesommen (checksums).
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND is -, lees van standaard-invoer.

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
nl: Aanroep: %s [OPTIE] [INVOER [VOORVOEGSEL]]

en: Usage: %s [OPTION]...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... MAP...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... BESTAND

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... BESTAND PATROON...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... BESTAND1 BESTAND2

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... GROEP BESTAND...
      of:    %s [OPTIE]... --reference=RBESTAND BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... LAATSTE
      of:    %s [OPTIE]... EERSTE LAATSTE
      of:    %s [OPTIE]... EERSTE STAP LAATSTE

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... MODUS[,MODUS]... BESTAND
       of:   %s [OPTIE]... OCTALE-MODUS BESTAND...
       of:   %s [OPTIE]... --reference=RBESTAND BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... NAAM TYPE [MAJOR MINOR]

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... NAAM...

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... SET1 [SET2]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE ]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [ BESTAND ]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [ BESTAND | ARG1 ARG2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [+OPMAAK]
      of:    %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [-] [NAAM=WAARDE]... [COMMANDO [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [-] [GEBRUIKER [ARG}...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [BESTAND]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [BESTAND]...

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [INVOER [UITVOER]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [INVOER]...  (zonder -G)
      of:    %s -G [OPTIE]... [INVOER [UITVOER]]

en: Usage: %s [OPTION]... [STRING]...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [TEKENREEKS]...

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [GEBRUIKERSNAAM]

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
nl: Aanroep: %s [OPTIE]... [GEBRUIKER]...

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
nl: Aanroep: %s [TEKST]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s [VARIABLE]...
      or:  %s OPTION
    If no environment VARIABLE specified, print them all.
nl: Aanroep: %s [VARIABELE]...
      of  :  %s OPTIE
    Als geen omgevingsvariabele VARIABELE is gespecificeerd, print ze allen.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
    Exit with a status code indicating failure.
    
    These option names may not be abbreviated.
nl: Aanroep: %s [genegeerde argumenten op de commandoregel]
      of:    %s OPTIE
    Sluit af met een foute statuscode.
    
    Deze optienamen mogen niet afgekort worden.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
    Exit with a status code indicating success.
    
    These option names may not be abbreviated.
nl: Aanroep: %s [genegeerde commandoregel argumenten]
       of:   %s OPTIE
    Eindig met een statuscode die succes aangeeft
    
    Deze optienamen mogen niet worden afgekort.

en: Valid arguments are:
nl: Geldige argumenten zijn:

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a   Free blocks available to non-superuser
      %b   Total data blocks in file system
      %c   Total file nodes in file system
      %d   Free file nodes in file system
      %f   Free blocks in file system
nl: Geldige opmaakspecificatie voor bestandssystemen:
    
      %a   Beschikbare vrije blokken voor de niet-superuser
      %b   Totale aantal blokken voor gegevens in bestandssysteem
      %c   Totale aantal nodes in bestandssysteem
      %d   Aantal vrije nodes in bestandssysteem
      %f   Aantal vrije blokken in bestandssysteem

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
nl: LET OP: Circulaire mapstructuur.
    Dit betekent vrijwel zeker dat het bestandssysteem corrupt is.
    WAARSCHUW UW SYSTEEM BEHEERDER.
    De volgende map is onderdeel van de cyclus:
      %s

en: WARNING: use --si, not -H; the meaning of the -H option will soon
    change to be the same as that of --dereference-args (-D)
nl: WAARSCHUWING: gebruik --si, niet -H; de betekenis van de -H optie zal spoedig
    wijzigen en wordt hetzelfde als die van --dereference-args (-D)

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Warning: -i will be removed in a future release;   use -u instead
nl: Waarschuwing: -i zal in een toekomstige versie worden verwijderd;   gebruik -u

en: Warning: `-l' is deprecated; use `-L' instead
nl: Waarschuwing: `-l' is verouderd; gebruik `-L'

en: When
nl: Wanneer

en: Where
nl: Waar

en: With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.
nl: Met --follow (-f), tail volgt standaard de 'file descriptor', dat
    betekent dat zelfs wanneer een bestand hernoemd is, tail het einde van dat
    bestand blijft volgen.

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
nl: Breek invoerregels af in elk BESTAND (standaard-invoer is de standaard),
    schrijf naar standaard-uitvoer.

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Schrijf elk BESTAND naar de standaard-uitvoer, laatste regel eerst.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, lees van standaard-invoer.

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Schrijf ieder BESTAND naar standaard-uitvoer, met regelnummers toegevoegd.
    Zonder BESTAND, of als BESTAND is -, lees van standaard-invoer.

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Schrijf de regels uit de opeenvolgende overeenkomende regels uit
    elk BESTAND, gescheiden door TABs, naar standaard-uitvoer.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND is -, lees standaard-invoer.

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
    
    Ordering options:
nl: Schrijf de gesorteerde concatenatie van alle BESTAND(en) naar standaard-uitvoer.
    
    Sorteeropties:

en: Written by %s and %s.
nl: Geschreven door %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s en anderen.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s
    en %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s en %s.

en: Written by %s.
nl: Geschreven door %s.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
nl: U zou een kopie van de GNU General Public License ontvangen moeten hebben
    bij dit programma; zo niet, schrijf dan naar de Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
nl: [=c=] expressies mogen niet voorkomen in tekst2 tijdens vertalen

en: `%s' has appeared;  following end of new file
nl: `%s' is tevoorschijn gekomen;  ik ga het einde van het nieuwe bestand volgen

en: `%s' has become accessible
nl: `%s' is toegankelijk geworden

en: `%s' has become inaccessible
nl: `%s' is ontoegankelijk geworden

en: `%s' has been replaced with an untailable file; giving up on this name
nl: `%s' is vervangen door een bestand dat niet gevolgd kan worden; ik geef deze naam op

en: `%s' has been replaced;  following end of new file
nl: `%s' is vervangen;  ik ga het einde van het nieuwe bestand volgen

en: `%s' is not a valid positive integer
nl: `%s' is niet een juiste positieve integer

en: `%s' is too large
nl: '%s' is te groot

en: `%s' option is obsolete; use `%s'
nl: `%s' optie is verouderd; gebruik `%s'

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: `%s'
nl: `-%c' extra tekens of ongeldig nummer in het argument: `%s'

en: `-%lu' option is obsolete; use `-f %lu'
nl: `-%lu' optie is verouderd; gebruik `-f %lu'

en: `-%s' option is obsolete; use `-%c %.*s%.*s%s'
nl: `-%s' optie is verouderd; gebruik `-%c %.*s%.*s%s'

en: `-%s' option is obsolete; use `-l %s'
nl: `-%s'optie is verouderd; gebruik `-l %s'

en: `--columns=COLUMN' invalid number of columns: `%s'
nl: `--columns=KOLOM' ongeldig aantal kolommon: `%s'

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
nl: `--pages=EERSTE[:LAATSTE]' ontbrekend argument

en: `-LIST' option is obsolete; use `--first-only -t LIST'
nl: `-LIST' optie is verouderd; gebruik `--first-only -t LIST'

en: `-LIST' option is obsolete; use `-t LIST'
nl: `-LIST' optie is verouderd; gebruik `-t LIST'

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: `%s'
nl: `-N AANTAL' ongeldig beginregelnummer: `%s'

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
nl: `-W PAGINABREEDTE' ongeldig aantal tekens: `%s'

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: `%s'
nl: `-l PAGINALENGTE' ongeldig aantal regels: `%s'

en: `-o MARGIN' invalid line offset: `%s'
nl: `-o MARGE' ongeldige regeloffset: `%s'

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
nl: `-w PAGINABREEDTE' ongeldig aantal tekens: `%s'

en: a command must be given with an adjustment
nl: er moet een commando gegeven worden met een aanpassing

en: a format string may not be specified when using the --rfc-2822 (-R) option
nl: een opmaakaanduiding mag niet aanwezig zijn bij de --rfc-2822 (-R) optie

en: accessing %s
nl: bezig toegang te zoeken tot %s

en: advancing past %s bytes in output file %s
nl: bezig %s bytes vooruit te gaan in uitvoerbestand %s

en: after -eq
nl: na -eq

en: after -ge
nl: na -ge

en: after -gt
nl: na -gt

en: after -le
nl: na -le

en: after -lt
nl: na -lt

en: after -ne
nl: na -ne

en: after -t
nl: na -t

en: ambiguous argument %s for %s
nl: dubbelzinnig argument %s voor %s

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
nl: een scheidingsteken mag alleen gespecificeerd zijn als met velden gewerkt wordt

en: appending output to %s
nl: bezig uitvoer achter %s te voegen

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
nl: een reservekopie van %s zou de bron vernietigen;  %s niet gekopieerd

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
nl: een reservekopie van %s zou de bron vernietigen;  %s niet verplaatst

en: backup type
nl: type reservekopie

en: before -eq
nl: voor -eq

en: before -ge
nl: voor -ge

en: before -gt
nl: voor -gt

en: before -le
nl: voor -le

en: before -lt
nl: voor -lt

en: before -ne
nl: voor -ne

en: block size
nl: blokgrootte

en: block special file
nl: speciaal blokgeörienteerd bestand

en: block special files not supported
nl: blokapparaatbestand wordt niet ondersteund

en: both files cannot be standard input
nl: niet beide bestanden mogen de standaard-invoer zijn

en: byte offset %s is too large
nl: byte-offset %s is te groot

en: cannot access %s
nl: kan geen toegang krijgen tot %s

en: cannot backup %s
nl: kan geen reservekopie maken van %s

en: cannot both summarize and show all entries
nl: totalen berekenen kan niet gelijktijdig met het tonen van alle ingangen

en: cannot change owner and/or group of %s
nl: u kunt de eigenaar en/of de groep van %s niet wijzigen

en: cannot change ownership of %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen

en: cannot change permissions of %s
nl: kan de toegangsrechten van %s niet veranderen

en: cannot change root directory to %s
nl: kan niet de basismap niet zetten op %s

en: cannot change to directory %s
nl: kan niet naar map %s gaan

en: cannot chdir from %s to %s
nl: kan niet van map %s naar map %s gaan

en: cannot chdir from %s to ..
nl: kan niet van map %s veranderen naar ..

en: cannot chdir to directory %s
nl: kan niet naar map %s gaan

en: cannot chdir to root directory
nl: kan de map niet wijzigen naar de basismap

en: cannot combine signal with -l or -t
nl: kan het signaal niet combineren met -l of -t

en: cannot compare file names %s and %s
nl: kan de bestandsnamen %s en %s niet vergelijken

en: cannot convert U+%04X to local character set
nl: kan U+%04X niet converteren naar de lokale tekenset

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
nl: kan U+%04X niet converteren naar de lokale tekenset: %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
nl: kan een map niet kopiëren, %s, gaat naar zichzelf, %s

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
nl: kan cyclische symbolische koppeling niet kopiëren %s

en: cannot create directory %s
nl: kan map %s niet aanmaken

en: cannot create fifo %s
nl: kan fifo (eerst-in eerst-uit) %s niet aanmaken

en: cannot create hard link %s to %s
nl: kan geen harde koppeling %s maken naar %s

en: cannot create link %s
nl: kan koppeling %s niet aanmaken

en: cannot create link %s to %s
nl: kan de koppeling %s naar %s niet aanmaken

en: cannot create regular file %s
nl: kan het normale bestand %s niet aanmaken

en: cannot create special file %s
nl: kan het speciale bestand %s niet aanmaken

en: cannot create symbolic link %s
nl: kan de symbolische koppeling %s niet aanmaken

en: cannot create symbolic link %s to %s
nl: kan symbolische koppeling %s naar %s niet aanmaken

en: cannot create temporary file
nl: kan een tijdelijk bestand niet aanmaken

en: cannot determine device and inode of %s
nl: kan het apparaat of de 'inode' van %s niet bepalen

en: cannot determine hostname
nl: kan hostname niet achterhalen

en: cannot do ioctl on `%s'
nl: kan geen ioctl doen op `%s'

en: cannot find name for group ID %u
nl: kan geen groepsnaam vinden voor GID %u

en: cannot find name for user ID %u
nl: kan geen gebruikersnaam vinden voor UID %u

en: cannot follow %s by name
nl: kan %s niet via de naam volgen

en: cannot fstat %s
nl: kan fstat op %s niet toepassen

en: cannot get current directory
nl: kan de huidige map niet krijgen

en: cannot get priority
nl: kan prioriteit niet verkrijgen

en: cannot get supplemental group list
nl: kan geen aanvullende groepslijst verkrijgen

en: cannot get system name
nl: kan de naam van het systeem niet vinden

en: cannot get the login group of a numeric UID
nl: kan de logingroep van een numerieke UID niet opvragen

en: cannot get time of day
nl: kan de tijd niet opvragen

en: cannot lseek %s
nl: kan lseek niet toepassen op %s

en: cannot lstat %s
nl: kan lstat %s niet uitvoeren

en: cannot lstat `.' in %s
nl: kan lstat `.' in %s niet uitvoeren

en: cannot make both hard and symbolic links
nl: kan geen harde èn symbolische koppelingen maken

en: cannot make directory %s
nl: kan map %s niet aanmaken

en: cannot move %s to %s
nl: kan %s niet verplaatsten naar %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
nl: kan %s niet verplaatsten naar een ondermap van zichzelf, %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
nl: kan de map niet verplaatsten naar een niet-map: %s -> %s

en: cannot obtain time stamps for %s
nl: kan de tijdsaanduidingen van %s niet verkrijgen

en: cannot open %s for reading
nl: kan %s niet openen om te lezen

en: cannot open directory %s
nl: kan map %s niet openen

en: cannot overwrite directory %s
nl: kan de map %s niet overschrijven

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
nl: kan de map %s niet overschrijven met een niet-map

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
nl: kan een niet-map %s niet overschrijven met de map %s

en: cannot print only names or real IDs in default format
nl: kan niet alleen namen of echte IDs in standaard formaat tonen

en: cannot print only user and only group
nl: u kunt niet alleen gebruikers- en alleen groeps-informatie laten tonen

en: cannot read directory %s
nl: kan map %s niet lezen

en: cannot read file system information for %s
nl: kan de informatie uit het filesysteem niet lezen voor %s

en: cannot read realtime clock
nl: kan de realtime klok niet lezen

en: cannot read symbolic link %s
nl: kan geen leesopdracht doen op de symbolische koppeling %s

en: cannot remove %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: cannot remove `.' or `..'
nl: kan `.' of `..' niet verwijderen

en: cannot remove directory %s
nl: kan map %s niet verwijderen

en: cannot reposition file pointer for %s
nl: kan de bestandspositieaanduider`%s' niet verplaatsen

en: cannot run command %s
nl: kan het commando %s niet uitvoeren

en: cannot run strip
nl: kan 'strip' niet uitvoeren

en: cannot set date
nl: kan datum niet instellen

en: cannot set group id
nl: kan de groep-id niet zetten

en: cannot set groups
nl: kan de groepen niet zetten

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
nl: kan hostnaam niet instellen; dit systeem biedt deze functionaliteit niet

en: cannot set permissions of %s
nl: kan de permissies van %s niet veranderen

en: cannot set permissions of directory %s
nl: kan de permissies van de map %s niet veranderen

en: cannot set permissions of fifo %s
nl: kan de permissies van fifo %s niet veranderen

en: cannot set priority
nl: kan prioriteit niet zetten

en: cannot set supplemental group
nl: kan geen toegevoegde groep zetten

en: cannot set time stamps for %s
nl: kan de tijdsaanduidingen van %s niet zetten

en: cannot set user id
nl: kan de gebruikers-id niet zetten

en: cannot skip past end of combined input
nl: kan niet verder dan het einde van de gecombineerde invoer

en: cannot specify times from more than one source
nl: kan de tijden niet uit meer dan één bron halen

en: cannot split in more than one way
nl: kan niet op meer dan één manier splitsen

en: cannot stat %s
nl: kan stat niet toepassen op %s

en: cannot touch %s
nl: kan touch %s niet uitvoeren

en: cannot un-backup %s
nl: kan %s niet uit reservekopie halen

en: cannot unlink %s
nl: kan %s niet ontkoppelen (unlink)

en: changed group of %s to %s
nl: de groep van %s is veranderd naar %s

en: changed ownership of %s to %s
nl: de eigenaar van %s is veranderd naar %s

en: changing group of %s
nl: bezig met het veranderen van de groep van %s

en: changing ownership of %s
nl: bezig met het veranderen van de eigenaar van %s

en: changing permissions of %s
nl: bezig de toegangsrechten van %s te veranderen

en: character offset is zero
nl: karakter-offset is nul

en: character out of range
nl: karakter is buiten de toegestane reeks

en: character special file
nl: speciaal karaktergeörienteerd bestand

en: character special files not supported
nl: byteapparaatbestanden worden niet ondersteund

en: clock change
nl: verandering in klok

en: close failed
nl: fout bij sluiten bestand

en: closing %s
nl: %s wordt gesloten

en: closing %s (fd=%d)
nl: %s wordt gesloten (fd=%d)

en: closing input file %s
nl: het invoerbestand %s wordt gesloten

en: closing output file %s
nl: het uitvoerbestand %s wordt gesloten

en: closing standard input
nl: bezig standaard-invoer te sluiten

en: closing standard output
nl: bezig standaard-uitvoer te sluiten

en: couldn't get boot time
nl: kan geen boot-tijd vinden

en: create hard link %s to %s
nl: maak een harde koppeling %s naar %s aan

en: create symbolic link %s to %s
nl: maak symbolische koppeling %s naar %s aan

en: created directory %s
nl: de map %s is aangemaakt

en: creating %s
nl: bezig %s aan te maken

en: creating directory %s
nl: bezig map %s aan te maken

en: creating file `%s'
nl: bestand `%s' wordt aangemaakt

en: creating hard link %s to %s
nl: bezig harde koppeling %s naar %s aan te maken

en: creating symbolic link %s to %s
nl: bezig symbolische koppeling %s naar %s aan te maken

en: directory
nl: map

en: division by zero
nl: deling door nul

en: empty tab
nl: lege tab

en: error in regular expression search
nl: fout in zoeken met reguliere expressie

en: error reading %s
nl: fout bij lezen %s

en: error writing %s
nl: fout bij schrijven %s

en: failed to change group of %s to %s
nl: kon de groep van %s niet naar %s veranderen

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
nl: kan mode van %s niet in %04lo (%s) veranderen

en: failed to change ownership of %s to %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen naar %s

en: failed to get attributes of %s
nl: kan de attributen van %s niet verkrijgen

en: failed to lookup file %s
nl: kan bestand %s niet vinden

en: failed to open %s
nl: kan %s niet openen

en: failed to preserve authorship for %s
nl: handhaven van het auteurschap van %s mislukt

en: failed to preserve ownership for %s
nl: handhaven van de eigenaar van %s mislukt

en: failed to preserve permissions for %s
nl: kan de toegangsrechten van %s niet handhaven

en: failed to preserve times for %s
nl: kopiëren van de tijden van %s mislukt

en: failed to redirect standard error
nl: kan de standaardfoutuitvoer niet omleiden

en: failed to redirect standard output
nl: kan standaard-uitvoer niet omleiden

en: failed to return to initial working directory
nl: kon niet terugkeren naar de initiële werkmap

en: failed to set the copy of stderr to close on exec
nl: kan de kopie van 'stderr' niet sluiten bij het uitvoeren

en: field number %s is too large
nl: veldnummer %s is te groot

en: field number is zero
nl: veldnummer is nul

en: fifo
nl: fifo (eerst-in, eerst-uit)

en: fifo files not supported
nl: fifo bestanden worden niet ondersteund

en: file offset out of range
nl: opgegeven positie buiten bereik

en: file system type %s both selected and excluded
nl: fout: bestandssysteem type %s beide geselecteerd en uitgesloten

en: fork system call failed
nl: fork systeemaanroep mislukte

en: format string may not be specified when printing equal width strings
nl: er mag geen tekst voor opmaak gegeven zijn bij uitvoer met gelijke breedte

en: fts_read failed
nl: fout bij fts_read

en: getpass: cannot open /dev/tty
nl: getpass: kan /dev/tty niet openen

en: getting new attributes of %s
nl: bezig met het verkrijgen van de attributen van %s

en: group of %s retained as %s
nl: groep van %s blijft %s

en: iconv function not available
nl: de iconv-functie is niet beschikbaar

en: iconv function not usable
nl: de iconv-functie is niet bruikbaar

en: ignoring all arguments
nl: alle argumenten genegeerd

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
nl: negeer ongeldige tablengte in omgevingsvariabele TABSIZE: %s

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
nl: negeer ongeldige waarde van de omgevingsvariabele QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
nl: negeer ongeldige breedte in omgevingsvariabele COLUMNS: %s

en: ignoring non-option arguments
nl: argumenten die geen optie zijn, zijn genegeerd

en: incompatible tabs
nl: incompatibele tabs

en: incorrect password
nl: onjuist wachtwoord

en: input disappeared
nl: invoer verdween

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
nl: verplaatsing tussen apparatuur mislukt: %s naar %s; het doel kan niet verwijderd worden

en: invalid argument %s for %s
nl: ongeldig argument %s voor %s

en: invalid argument `%s'
nl: ongeldig argument `%s'

en: invalid argument: %s
nl: ongeldig argument: %s

en: invalid body numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor regelnummers: %s

en: invalid byte or field list
nl: ongeldige lijst van bytes of velden

en: invalid character `%c' in type string `%s'
nl: ongeldig teken `%c' in teksttype `%s'

en: invalid character class `%s'
nl: ongeldige tekenklasse `%s'

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
nl: specificatie voor conversie in het achtervoegsel is ongeldig: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
nl: specificatie voor conversie in het achtervoegsel is ongeldig: \%.3o

en: invalid conversion: %s
nl: ongeldig conversie: %s

en: invalid date `%s'
nl: ongeldige datum `%s'

en: invalid date format %s
nl: ongeldige opmaak voor datum %s

en: invalid device %s %s
nl: ongeldig apparaat %s %s

en: invalid device type %s
nl: ongeldig apparaattype %s

en: invalid field number for file 1: `%s'
nl: ongeldig veldnummer bij bestand 1: `%s'

en: invalid field number for file 2: `%s'
nl: ongeldig veldnummer bij bestand 2: `%s'

en: invalid field number: %s
nl: ongeldig veldnummer: %s

en: invalid field number: `%s'
nl: ongeldig veldnummer: `%s'

en: invalid field specifier: `%s'
nl: ongeldige veld specificatie: `%s'

en: invalid field width: %s
nl: ongeldige veldbreedte: %s

en: invalid file number in field spec: `%s'
nl: ongeldig bestandsnummer in veld specificatie: `%s'

en: invalid floating point argument: %s
nl: ongeldig drijvendekomma argument: %s

en: invalid footer numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor voetregels: %s

en: invalid format precision
nl: ongeldige opmaakprecisie

en: invalid format string: `%s'
nl: ongeldige tekst voor opmaak: %s

en: invalid format width
nl: ongeldige opmaakbreedte

en: invalid group
nl: ongeldige groep

en: invalid group %s
nl: ongeldige groep %s

en: invalid header numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor kopnummering: %s

en: invalid integer argument `%s'
nl: ongeldige argument voor geheel getal `%s'

en: invalid line number field width: %s
nl: ongeldige veldbreedte voor regelnummer: %s

en: invalid line number increment: %s
nl: ongeldige ophoging voor regelnummers: %s

en: invalid line numbering format: %s
nl: ongeldig opmaak voor nummering: %s

en: invalid line width: %s
nl: ongeldige regelbreedte: %s

en: invalid major device number %s
nl: ongeldig hoofdnummer voor apparaat: `%s'

en: invalid maximum depth %s
nl: ongeldige maximum diepte %s

en: invalid minor device number %s
nl: ongeldig ondernummervoor apparaat %s

en: invalid mode
nl: ongeldige modus

en: invalid mode %s
nl: ongeldig modus %s

en: invalid number %s
nl: ongeldig nummer %s

en: invalid number after `,'
nl: ongeldig getal na `,'

en: invalid number after `-'
nl: ongeldig aantal na `-'

en: invalid number after `.'
nl: ongeldig getal na `.'

en: invalid number at field start
nl: ongeldig getal aan het begin van een veld

en: invalid number of blank lines: %s
nl: ongeldig aantal lege regels: %s

en: invalid number of bytes
nl: ongeldig aantal bytes

en: invalid number of bytes to compare
nl: ongeldig aantal bytes te vergelijken

en: invalid number of bytes to skip
nl: ongeldig aantal bytes om over te slaan

en: invalid number of columns: `%s'
nl: ongeldig aantal kolommen: `%s'

en: invalid number of fields to skip
nl: ongeldig aantal velden om over te slaan

en: invalid number of lines
nl: ongeldig aantal regels

en: invalid number of lines: 0
nl: ongeldig aantal regels: 0

en: invalid option -- %c
nl: ongeldige optie -- %c

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
nl: ongeldige optie -- %c; -WIDTH wordt alleen herkend als het de eerste
    optie is; gebruik in plaats daarvan -w N

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
nl: ongeldig grondtal voor uitvoeradres `%c'; dit moet een teken zijn uit [doxn]

en: invalid precision: %s
nl: ongeldig precisie: %s

en: invalid repeat count `%s' in [c*n] construct
nl: ongeldig herhalingsaantal `%s' in [c*n] konstruktie

en: invalid starting line number: %s
nl: ongeldig regelnummer voor beginregel: %s

en: invalid tab size: %s
nl: ongeldig tab-grootte: %s

en: invalid time interval `%s'
nl: ongeldig tijdinterval `%s'

en: invalid time style format %s
nl: ongeldig opmaakstijl voor de tijd %s

en: invalid type string `%s'
nl: ongeldig teksttype `%s'

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
nl: ongeldig string-type `%s';
    dit system biedt geen %lu-byte drijvende komma type

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
nl: ongeldig string-type `%s';
    dit systeem biedt geen integraal %lu-byte type

en: invalid universal character name \%c%0*x
nl: ongeldige universele tekennaam \%c%0*x

en: invalid user
nl: ongeldige gebruiker

en: invalid user %s
nl: ongeldige gebruiker %s

en: invalid width: %s
nl: ongeldige breedte: %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s
nl: het is gevaarlijk om %s recursief te gebruiken

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
nl: het is gevaarlijk om %s recursief te gebruiken (hetzelfde als %s)

en: last=
nl: laatste=

en: limit argument
nl: beperk argument

en: line count option -%s%c... is too large
nl: regellengte optie -%s%c... is te groot

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %s
nl: regelnummer `%s' is kleiner dan het voorgaande regelnummer, %s

en: memory exhausted
nl: geen geheugen meer beschikbaar

en: message queue
nl: wachtrij met berichten

en: minimum string length
nl: minimale lengte van de tekst

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
nl: verkeerd uitgelijnde constructie met [:upper:] en/of [:lower:]

en: missing %% conversion specification in suffix
nl: ontbrekende specificatie voor %%-conversie in achtervoegsel

en: missing `]'
nl: ontbrekend `]'

en: missing argument to `%s'
nl: ontbrekend argument voor `%s'

en: missing character class name `[::]'
nl: ontbrekende naam van tekenklasse `[::]'

en: missing conversion specifier in suffix
nl: specificatie voor conversie ontbreekt in achtervoegsel

en: missing equivalence class character `[==]'
nl: onbrekend equivelent klasseteken `[==]'

en: missing hexadecimal number in escape
nl: ontbrekend hexadecimaal nummer in escape

en: missing list of fields
nl: ontbrekende lijst van velden

en: missing list of positions
nl: ontbrekende lijst van posities

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
nl: mode van %s veranderd in %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
nl: mode van %s blijft %04lo (%s)

en: multi-character tab `%s'
nl: meervoudig tab karakter `%s'

en: multiple -l or -t options specified
nl: meer dan één -l of -t optie gespecificeerd

en: multiple output files specified
nl: meer dan één uitvoerbestand gespecificeerd

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
nl: noch de symbolische koppeling %s noch de referent is veranderd

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
nl: geen SHELL variabele en geen shell type optie gespecificeerd

en: no files remaining
nl: geen bestanden meer over

en: no login name
nl: geen inlognaam

en: no type may be specified when dumping strings
nl: er mag geen type gegeven zijn indien met tekst gedumpt wordt

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
nl: geen gebruikersnaam opgegeven; tenminste één noodzakelijk als -l wordt gebruikt

en: non-numeric argument
nl: niet-numeriek argument

en: not a tty
nl: geen tty

en: number of bytes
nl: aantal bytes

en: number of lines
nl: aantal regels

en: omitting directory %s
nl: bezig map %s weg te laten

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
nl: enkel een [c*] herhalings konstruktie mag voorkomen in tekst2

en: only one device may be specified
nl: slechts één apparaat mag gegeven worden

en: only one type of list may be specified
nl: slechts één soort lijst mag worden opgegeven

en: open failed
nl: openen niet gelukt

en: opening %s
nl: bezig met openen van %s

en: ownership of %s retained as %s
nl: de eigenaar van %s blijft %s

en: page width too narrow
nl: te smalle pagina-breedte

en: preserving times for %s
nl: bezig met handhaven van de tijden van %s

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
nl: het afdrukken van alle dubbele regels en het aantal keren dat een regel voorkomt is onzin

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
nl: de eindpunten van het bereik `%s-%s' zijn in tegengestelde volgorde

en: read error
nl: fout bij lezen

en: read failed
nl: lezen niet gelukt

en: reading %s
nl: bezig met lezen van %s

en: reading directory %s
nl: bezig map %s te lezen

en: regular empty file
nl: leeg normaal bestand

en: regular file
nl: normaal bestand

en: removed %s
nl: %s verwijderd

en: removed directory: %s
nl: map verwijderd: %s

en: removing directory, %s
nl: bezig map %s te verwijderen

en: run-level
nl: run-niveau

en: separator cannot be empty
nl: scheidingsteken kan niet leeg zijn

en: setting permissions for %s
nl: bezig toegangsrechten van %s aan te brengen

en: setting times of %s
nl: bezig de tijden van %s te zetten

en: shared memory object
nl: gedeeld geheugen object

en: skip argument
nl: sla argument over

en: skip-bytes + read-bytes is too large
nl: aantal bytes om over te slaan + aantal bytes te lezen is te groot

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
nl: bestand %s overgeslagen omdat het is vervangen toen het werd gekopieerd

en: sort size
nl: grootte voor sorteren

en: standard error
nl: standaard fout-uitvoer

en: standard input
nl: standaard-invoer

en: standard input is closed
nl: standaard-invoer is gesloten

en: standard output
nl: standaard-uitvoer

en: stat failed
nl: stat niet gelukt

en: stdin: read error
nl: standaard-invoer(stdin): fout bij lezen

en: stray character in field spec
nl: ongeldig karakter in veldspecificatie

en: string comparison failed
nl: mislukte vergelijking van tekenreeksen

en: strip failed
nl: 'strip' is mislukt

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
nl: het onderdrukken van onbegrensde regels heeft
    	alleen zin indien met velden gewerkt wordt

en: symbolic link
nl: symbolische koppeling

en: symbolic links are not supported on this system
nl: symbolische koppelingen worden niet ondersteund op dit systeem

en: syntax error
nl: fout in de syntaxis

en: tab size cannot be 0
nl: TAB-grootte mag geen nul zijn

en: tab size contains invalid character(s): %s
nl: TAB-grootte bevat (een) ongeldig(e) karakter(s): %s

en: tab sizes must be ascending
nl: TAB-grootte moet toenemen

en: tab stop is too large %s
nl: afstand tussen TAB's is te groot %s

en: the --allow-missing option is deprecated; use --retry instead
nl: de --allow-missing optie is verouderd; gebruik --retry instead

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
nl: de --binary en --text opties werken niet bij het verifiëren van controlesommen

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
nl: de --status optie werkt alleen bij het verifiëren van controlesommen

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
nl: de --warn optie werkt alleen bij het verifiëren van controlesommen

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
nl: de [c*] mag alleen in tekst2 voorkomen tijdens vertaling

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
nl: de [c*] herhalingsconstructie mag niet voorkomen in tekst1

en: the argument `%s' lacks a leading `+';
    When using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'.
nl: het argument `%s' mist een `+';
    Bij gebruik van een opite om data te specificeren, moet elk niet-optie
    argument een format string zijn beginnende met `+'.

en: the delimiter must be a single character
nl: de scheiding moet een enkel teken zijn

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
nl: de opties voor verbose en stty-leesbaar sluiten elkaar uit

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
nl: de opties voor de uitvoer van de interne database van 'dircolors' en 
    het selecteren van de syntax van de shell sluiten elkaar onderling uit

en: the options to print and set the time may not be used together
nl: de opties om te printen en de tijd in te stellen kunnen niet
    tegelijkertijd gebruikt worden

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
nl: de opties om datums te tonen sluiten elkaar uit

en: the strip option may not be used when installing a directory
nl: de strip optie mag niet gebruikt worden bij het installeren van een map

en: time %s is out of range
nl: de tijd %s valt buiten het toegestane bereik

en: too many %% conversion specifications in suffix
nl: te veel specificaties voor %%-conversie in achtervoegsel

en: total
nl: totaal

en: truncated record
nl: afgebroken record

en: truncated records
nl: afgebroken records

en: undefined
nl: ongedefinieerd

en: unknown binary operator
nl: onbekende binaire operator

en: unknown user-ID: %s
nl: onbekend gebruikers-ID: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
nl: on-ontleedbare waarde voor LS_COLORS omgevingsvariabele

en: unrecognized option `-%c'
nl: onbekende optie `-%c'

en: unrecognized prefix: %s
nl: niet herkend voorvoegsel -%s

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
nl: gebruik --no-preserve-root om dit veilig te negeren

en: user %s does not exist
nl: gebruiker %s bestaat niet

en: using restricted shell %s
nl: gebruik restricted shell %s

en: value %s is so large that it is not representable
nl: de waarde %s is zo groot dat het niet weergegeven kan worden

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
nl: let op: %s: karakter(s) volgend op karakter constante worden genegeerd

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
nl: let op: --pid=PROCES wordt niet ondersteund op dit systeem

en: warning: --retry is useful only when following by name
nl: let op: --retry is alleen zinvol als het gevolgd wordt door een naam

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
nl: waarschuwing: --version-control (-V) is verouderd; ondersteuning
    ervoor zal in de toekomst verwijderd worden.  Gebruik --backup=%s in
    plaats daarvan.

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
nl: let op: PROCES genegeerd; --pid=PROCES is alleen zinvol wanneer gevolgd wordt

en: warning: cannot change directory to %s
nl: waarschuwing: kan map niet wijzigen in %s

en: warning: following standard input indefinitely is ineffective
nl: waarschuwing: het volgen van standaard-invoer zonder beperking is niet effectief

en: warning: ignoring excess arguments, starting with `%s'
nl: waarschuwing: excess argumenten worden genegeerd, beginnend bij `%s'

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
nl: let op: ongeldige breedte %lu; zal %d gebruiken

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
nl: waarschuwing: regelnummer `%s' is hetzelfde als het voorgaande regelnummer

en: warning: source file %s specified more than once
nl: waarschuwing: bronbestand %s komt meer dan één keer voor

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
nl: waarschuwing: totalen geven is het zelfde als --max-depth=0 gebruiken

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, `%c'
nl: waarschuwing: het dubbelzinnige octale teken \%c%c%c wordt geïnterpreteerd als
    	de twee bytes \0%c%c, `%c'

en: warning: unportable BRE: `%s': using `^' as the first character
    of the basic regular expression is not portable; it is being ignored
nl: let op: niet portable BRE: `%s': gebruik `^' als het eerrste karakter
    van de basic reguliere expressie is niet portable; het wordt genegeerd

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
nl: waarschuwing: omleiding om 'lseek kernel bug' voor het bestand (%s)
      met mt_type=0x%0lx -- zie <sys/mtio.h> voor de lijst met typen

en: weird file
nl: een maf bestand

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
nl: indien set1 niet ingekort wordt, mag tekst2 niet leeg zijn

en: when preserving paths, the destination must be a directory
nl: indien het pad behouden moet worden, moet het laatste argument een map zijn

en: when specifying an output style, modes may not be set
nl: bij specificeren van een uitvoer stijl, worden modi niet ingesteld

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
nl: bij vertalen met complementaire tekenklassen,
    moet tekst2 alle tekens in het domein naar één afbeelden

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
nl: indien vertaald wordt, zijn alleen `upper' en `lower' toegestaan in
    tekst2

en: width specification
nl: specificatie voor de breedte

en: will not create hard link %s to directory %s
nl: kan geen harde koppeling %s maken naar de map %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
nl: kan de zojuist gemaakte map %s niet overschrijven met %s

en: write error
nl: fout bij schrijven

en: write error for `%s'
nl: fout bij schrijven naar `%s'

en: write failed
nl: fout bij schrijven

en: writing %s
nl: bezig met schrijven van %s

en: writing to %s
nl: bezig met schrijven naar %s

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
nl: u moet een lijst van bytes, tekens, of velden geven
